Pożyczki hipoteczne nie cieszą się wśród kredytobiorców nadmierną popularności. Jedni nawet nie biorą jej pod uwagę myląc z kredytem hipotecznymi. Inni wolą nie ryzykować obciążania swojej nieruchomości. Tymczasem pożyczka hipoteczna jest jednym z najtańszych i najkorzystniejszych sposobów na uzyskanie pieniędzy.
Kredyt hipoteczny i gotówkowy w jednym
Pożyczka hipoteczna jest swego rodzaju miksem kredytu hipotecznego i kredytu gotówkowego. Podobnie jak ten pierwszy powoduje ona obciążenie hipoteki, umieszczenie odpowiedniej adnotacji w księdze wieczystej nieruchomości. Również jej spłata może być rozciągnięta na okres nawet kilkudziesięciu lat jak przy kredycie hipotecznym, a udzielona kwota wielokrotnie wyższa niż przy kredycie gotówkowym czy karcie kredytowej. Z drugiej strony identycznie jak przy kredycie gotówkowym otrzymane środki możemy przeznaczyć na dowolny cel, a nie tylko kupno czy remont mieszkania.
To, że spłata pożyczki hipotecznej jest rozciągnięta w czasie wpływa korzystnie na wysokość rat. Może ona być tym samym znacznie niższa niż przy kredycie gotówkowym. Otrzymane z kolei pieniądze wielokrotnie większe. Hipoteka stanowi zazwyczaj na tyle solidne zabezpieczenie, że możemy liczyć na środki rzędu od 60 do 80 procent wartości nieruchomości. Równocześnie oprocentowanie jest znacząco niższe niż przy pozostałych produktach. Najczęściej jest to kilka procent w skali roku. Tymczasem przy kredycie gotówkowym może to być kilkanaście, a przy karcie kredytowej nawet powyżej 20 procent.
Podobnie jak przy kredycie hipotecznym bank za udzielnie pożyczki może zażądać prowizji zazwyczaj w wysokości 2 procent kwoty albo dodać nam zamiast tego dodatkowe produkty np. w postaci pakietów ubezpieczeń.
Nie dla wszystkich
Niestety, skorzystanie z tak korzystnego dofinansowania nie jest proste. Przede wszystkim pożyczki hipoteczne są przeznaczone dla osób będących właścicielami nieobciążonych nieruchomości. W tym wypadku nie jest ważne, czy to działka, dom czy mieszkanie. Na hipotece też nie powinno być żadnego poważnego obciążenia, a w księgach wieczystych powinien panować porządek. Jeżeli to my chcemy zaciągnąć takie zobowiązanie, to powinniśmy być właścicielem nieruchomości również według ksiąg. Jeżeli tak nie jest, to lepiej najpierw wyprostować te sprawy i doprowadzić do aktualizacji zapisów zgodnie ze stanem faktycznym.
W zależności ile jest warta nasza nieruchomość, to na tyle pieniędzy będziemy mogli liczyć od banku. Niejednokrotnie kwoty te sięgają kilkuset tysięcy złotych, a termin spłaty jest rozciągnięty nawet na 35 lat. Tak atrakcyjne warunki otrzymają jednak najbardziej wiarygodni klienci. Dotyczy to w szczególności osób ze stałą pracą, w związku małżeńskim, po trzydziestce. Niepewne zarobki, nawet jeśli duże, mogą nieść ryzyko zaprzestania spłaty, a im wcześniejsza metryka, tym okres kredytowania się skraca. Najważniejsze jest jednak, czy stać nas będzie na płacenie określonej wielkości raty, zależnej naturalnie od kwoty przyznanej pożyczki długości czasu jej spłaty.
Ze względu na to, że pożyczka hipoteczna jest przeznaczona na dowolny cel, to możemy sami jej wielkość dostosować do naszych możliwości. Niekoniecznie musi to być olbrzymie zobowiązanie. Najważniejsze, by bylibyśmy w stanie je później spłacić. Tym samym, pożyczka hipoteczna może być świetny produktem do zaspokajania nagle wynikłych potrzeb finansowych.
Autor: Jakub Wojas