Usługi bankowości elektronicznej przeżywają w ostatnich latach intensywny rozwój. Klienci coraz chętniej korzystają z możliwości, jakie w kwestiach operacji finansowych dają internetowe platformy. Za rozwiązaniami takimi przemawia przede wszystkim, szybkość, wygoda, jak również stały dostęp do indywidualnego konta, dzięki któremu klienci korzystający z usług internetowej bankowości mogą szybko prześledzić saldo rachunku, zapoznać się z bieżącymi ofertami banku, czy też szybko i wygodnie przelać środki. Zazwyczaj usługi bankowości elektronicznej są znacznie tańsze, ze względu na sporą oszczędność kosztów z nimi związaną. Warto jednak wspomnieć, że rozwój branży finansowych usług elektronicznych nie ominął również kantorów wymiany walut. Czy również ten wariant podbije serca klientów, podobnie jak miało to miejsce w przypadku prowadzenia internetowych rachunków bankowych? I, przede wszystkim, czy korzystanie z kantora internetowego się opłaca?
Czy kantory internetowe cieszą się popularnością?
Według danych dotyczących bankowości internetowej opublikowanych przez Związek Banków Polskich, liczba klientów indywidualnych mających zawartą umowę korzystania z usług bankowości internetowej wyniosła ponad 30,5 miliona, z czego liczba aktywnych użytkowników (dla celów raportu byli to użytkownicy, którzy logują się przynajmniej raz w miesiącu) wyniosła prawie 15 milionów. Dla porównania, szacuje się, że z usług kantorów internetowych skorzystało ok. 400 000 klientów. Widać więc, że choć liczba korzystających z usług wymiany walut online rośnie, wciąż jednak daleko jej do potencjału, jaki może osiągnąć, biorąc pod uwagę liczbę aktywnych użytkowników korzystających z usług elektronicznej bankowości. Warto jednak podkreślić, że liczba ta wykazuje stałą tendencję wzrostową, a wszyscy topowi gracze na rynku kantorów wymiany walut online zgodnie potwierdzają, iż prognozy na rok 2016 wypadają pomyślnie.
Jakie są rodzaje kantorów internetowych?
W zakresie usług kantorów internetowych w Polsce wyróżnia się trzy podstawowe modele działalności:
- Kantory internetowe należące do prywatnych podmiotów – należą do nich takie serwisy, jak najstarszy walutomat.pl, intenetowykantor.pl czy na przykład szeroko reklamowany cinkciarz.pl. Początkowo podmioty te nie cieszyły się dużą popularnością wśród klientów, głównie ze względu na brak powiązań z zaufanymi instytucjami świadczącymi usługi finansowe, jednak wraz z upływem lat oraz rosnącą rzeszą zadowolonych klientów, obawy te okazały się bezzasadne.
- Kantory internetowe należące do podmiotów bankowych – kantory internetowe należące do banków powstały w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku na usługi wymiany walut oferowane przez zaufane podmioty, a także po zaobserwowaniu przez banki szans, jakie daje wdrożenie nowych rozwiązań. Do banków prowadzących własne kantory internetowe należą między innymi mBank oraz Alior Bank. Warto jednak nadmienić, iż korzystanie z usług kantorów internetowych działających w ramach banków jest obłożone pewnymi obostrzeniami. Przede wszystkim, najczęściej usługi te są dostępne tylko dla klientów danego banku i wiążą się z koniecznością prowadzenia konta walutowego, co z kolei wymusza na klientach uiszczanie stałych opłat.
- Kantory internetowe łączące funkcjonowanie kantorów prywatnych oraz należących do banku – są to podmioty, które łączą zalety kantorów online prowadzonych przez banki oraz tych należących do prywatnych właścicieli. W ramach działalności takiego kantoru, klienci mogą być spokojni o wymieniane środki ze względu na autoryzowanie transakcji przez zaufany podmiot bankowy, natomiast wymiana walut online nie wiąże się z koniecznością posiadania rachunku bankowego w tymże banku. Do takich kantorów należy między innymi Rkantor.com, którego właścicielem jest Raifeissen Polbank. Wydzielanie się odrębnych podmiotów w ramach działalności banków, wyspecjalizowanych w jednej dziedzinie, jest odpowiedzią na przewidywane tendencje rozwoju rynku usług bankowości w Polsce.
Jakie są zalety korzystania z kantoru internetowego w porównaniu z tradycyjnym kantorem?
Najważniejszymi zaletami kantorów wymiany walut online jest wygoda, szybkość, bezpieczeństwo oraz znacznie bardziej korzystne kursy wymiany walut niż ma to miejsce w przypadku kantorów tradycyjnych. Niektóre banki potrafią ustawić spread nawet na poziomie 10%, podczas gdy kantory internetowe oferują spready na poziomie nawet kilku promili. Jest to spowodowane faktem, iż działalność internetowa pociąga za sobą znacznie mniejsze koszty niż działalność tradycyjnych placówek. Internetowe kantory zatrudniają mniej pracowników, nie muszą również martwić się wysokimi kosztami wynajmu, dzięki czemu ich oferty są znacznie bardziej konkurencyjne. Skąd więc stosunkowo niewielka popularność kantorów internetowych w porównaniu do kantorów tradycyjnych? Przyczyn tego zjawiska należy upatrywać w przyzwyczajeniach klientów oraz pewnej zachowawczości. Wynika ono również ze sceptycyzmu wobec nowinek, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, iż pierwsze kantory wymiany walut online nie były powiązane z żadnym ze znanych podmiotów bankowych, co dodatkowo wzmagało podejrzliwość klientów. Do grona klientów korzystających z usług kantorów internetowych należą między innymi osoby, które zaciągnęły zobowiązania kredytowe we frankach. Po wejściu w życie ustawy antyspreadowej, frankowicze chętnie zaczęli korzystać z kantorów online, ze względu na lepsze warunki wymiany niż te, które oferują tradycyjne kantory lub instytucje bankowe.
Na co zwrócić uwagę wybierając kantor wymiany walut online?
Istnieje jednak kilka podstawowych kwestii, na które warto zwrócić uwagę, by nie okazało się, że korzystny kurs wymiany jest zaledwie sprytnym wybiegiem marketingowym. Przede wszystkim należy sprawdzić następujące aspekty:
- Czy kantor pobiera prowizję od wymiany walut, a jeśli tak – to w jakiej wysokości,
- Czy istnieją jakieś ukryte opłaty,
- Czy istnieją progi finansowe, od których uzależniony jest kurs wymiany walut (niejednokrotnie korzystny kurs jest możliwy dopiero przy wymianie dużej sumy),
- Czy konieczne jest prowadzenie konta walutowego i jakie opłaty są z tym związane,
- Czy bank pobiera opłaty od wpłat i wypłat z konta walutowego w ramach którego dokonywana jest wymiana walut,
- Czy jest możliwość negocjacji kursu wymiany,
- Jaki jest rzeczywisty czas realizacji transakcji wymiany.
Podsumowując? Czy kantory internetowe zastąpią kantory tradycyjne?
Choć kantory internetowe mogą zaoferować lepsze kursy wymiany walut dla swoich klientów, z pewnością na rynku pozostanie również miejsce dla tradycyjnych kantorów. Klienci wskazują, iż obawiają się o ukryte koszty i bezpieczeństwo transakcji, a wydłużony czas realizacji. Tradycyjne kantory mają również przewagę jeśli chodzi o miejsca odwiedzane przez turystów, lotniska czy porty. Co więcej, znaczna część klientów, zwłaszcza ze starszej grupy wiekowej wykazuje duże przywiązanie do tradycyjnych rozwiązań.