Commerzbank, który jest właścicielem działającego na polskim rynku mBanku, przymierza się do sprzedaży 70 proc. akcji tego podmiotu. Pojawiają się informacje, że jednym z głównych zainteresowanych tym zakupem jest Skarb Państwa. Działanie to wpisywałoby się w akcję repolonizacji sektora bankowego.

Akcje mBanku miałby zostać przejęte przez państwowy PKO BP i Pekao. Ten ostatni do niedawna również opierał się na kapitale zagranicznym, jednak dwa lata temu pakiet kontrolny akcji odkupił włoskiego Unicredit PZU wraz z Polskim Funduszem Rozwoju. Teraz podobny scenariusz miałby czekać mBank.

Minister finansów Jerzy Kwieciński podczas Kongresu 590 w Jasionce pod Rzeszowem w rozmowie z PAP nie wykluczył, że mBank mógłby się znaleźć w pakiecie banków należących do Skarbu Państwa. Dodał jednak jednocześnie, że akcje powinny być przejęte przez bank, dla którego będzie to dobre uzupełnienie obecnego portfela produktowego .

Zainteresowanie akcjami mBanku jest duże i nie tylko wśród banków Skarbu Państwa. Sprzedawany podmiot należy do pierwszej piątki pod względem wielkości. Jego wizytówką jest wysokie zawansowanie technologicznie przy stosowanych w nim rozwiązaniach internetowych. MBank posiada też niewielką liczbę oddziałów, nastawiając się głównie na rozwój transakcji bezgotówkowych i obsługi internetowej. Jak podaje dziennik „Rzeczpospolita”, może to być atut dla niewielkich graczy sektora bankowego, którzy nie będą zmuszeni po przejęciu tego podmiotu do kosztownych zmian w sieci oddziałów.

Wiadomo już, że tym razem przejęciem kolejnego banku nie będzie zainteresowany Polski Fundusz Rozwoju. Krążące na ten temat informacje zdementował sam prezes Paweł Borys. Niemniej jak podaje portal money.pl, 70 proc. akcji Commerzbanku, które wycenia się na 9 mld złotych mógłby kupić PKO Bank Polski, który dysponuje takimi środkami. Przejęcie mBanku przez Skarb Państwa byłoby też realizacją jednego z punktów programu wyborczego PiS, który przewiduje, że rząd będzie „na bieżąco analizować sytuację i w razie pojawiających się korzystnych, rynkowych warunków podejmie działania mające na celu zwiększenie udziału kapitału polskiego w sektorze finansowym”.

Dodaj komentarz