Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, który kredyt dostępny w ofercie banków jest najlepszy dla przedsiębiorcy. Wiele zależy m.in. od aktualnej sytuacji finansowej firmy. By podpisana umowa kredytowa nie okazała się obciążeniem dla firmowego budżetu, dobrze zorientować się w rodzajach kredytów dostępnych dla firm.

Oferta banków w zakresie kredytów dla firm jest bardzo szeroka. Zdecydowana większość działających na rynku instytucji finansowych oferuje produkty nie tylko klientom indywidualnym, lecz także biznesowym. Obok tradycyjnych kredytów, które trzeba spłacać co miesiąc, przedsiębiorcy mogą skorzystać również z innych produktów pozwalających na finansowanie inwestycji lub spłatę dotychczasowych zobowiązań.

Warto zapoznać się również z tekstem: Zadłużanie się będzie tańsze.

Kredyt obrotowy. Kiedy po taki sięgnąć?

By prawidłowo wybrać kredyt, niezbędne jest określenie celu finansowania. Kiedy przedsiębiorca powinien pomyśleć o kredycie obrotowym? Ten produkt jest przeznaczony do finansowania codziennych potrzeb firmy. Oznacza to, że bank udostępnia klientowi limit środków, z którego przedsiębiorca może korzystać wówczas, gdy potrzebuje dodatkowych pieniędzy.

Kredyt obrotowy jest ciekawą alternatywą dla innych produktów pozwalających na finansowanie potrzeb firmy. Decydując się na taki kredyt, przedsiębiorca może mieć pewność, że nie zabraknie mu środków na wypłatę np. wynagrodzeń wówczas, gdy kontrahenci spóźnią się z uregulowaniem płatności. Ponieważ większość dostępnych kredytów obrotowych nie ma harmonogramu spłat, kwestię uregulowania należności można ustalić indywidualnie z bankiem.

Kredyt inwestycyjny

Jak sama nazwa wskazuje, ten rodzaj kredytu jest przeznaczony dla firm chcących się rozwijać. Przedsiębiorca, który skorzysta z kredytu inwestycyjnego, otrzymuje środki na sfinansowanie wybranej inwestycji. W zależności od ustaleń dokonanych z bankiem wypłata środków może być jednorazowa, może być również realizowana transzami. Drugie rozwiązanie pozwala zabezpieczyć się bankowi, dlatego też zdecydowana większość kredytów jest wypłacana np. w transzach miesięcznych.

Czym różni się – poza konkretnym celem – kredyt inwestycyjny od tradycyjnych kredytów bankowych? Najczęściej jest on tańszy. Dzieje się tak dlatego, że kredyt inwestycyjny zazwyczaj jest zabezpieczany, np. nieruchomością. Zaciągnięcie kredytu inwestycyjnego pozwala również na budowanie firmy odpowiedzialnej społecznie, która będzie mogła tworzyć m.in. kolejne miejsca pracy.

Rozwiązaniem może być również faktoring

Jeszcze innym produktem dedykowanym firmom jest faktoring. Aktualnie największe firmy zajmujące się faktoringiem są zrzeszone w Polskim Związku Faktorów. Czym charakteryzuje się faktoring i kiedy może być najlepszym rozwiązaniem dla firmy?

Faktoring jest dość skomplikowany, bo w takiej transakcji bierze udział więcej niż jeden podmiot. Najprościej jednak mówiąc, polega on na tym, że faktorzy dostarczają swoim klientom środków finansowych pod faktury, które nie są jeszcze przeterminowane. Takie rozwiązanie pozwala zainteresowanym zdobyć potrzebne im środki już w momencie wystawienia faktury za zrealizowaną usługę lub dostarczone towary.

Gdy nie wiesz, co sprawdzi się najlepiej

Przedsiębiorca jest specjalistą, ale nie zawsze od finansów. By nie okazało się, że spłacany kredyt jest drogi i tym samym rujnuje miesięczny budżet firmy, dobrze pomyśleć o zasięgnięciu opinii ekspertów. Na rynku działa wielu niezależnych doradców finansowych, którzy są w stanie przeanalizować aktualnie dostępne oferty banków, biorąc pod uwagę indywidualne oczekiwania i potrzeby przedsiębiorcy. Dzięki nim właściciel firmy może wybrać korzystne rozwiązania.

Artykuł został przygotowany przy współpracy z portalem praca-ruda.pl

Dodaj komentarz