Powszechne instytucje, jakimi są banki posiadają bardzo rozbudowane oferty dla swoich klientów, wśród tych ofert są też takie, które umożliwiają wzięcie pożyczki osobom bezrobotnym.

Kim jest osoba bezrobotna?

W świetle polskiego prawa osoba bezrobotna to taka, która nie posiada stałego zatrudnienia, nie wykonuje pracy na umowę o dzieło, zlecenie czy na -czarno? i jest zarejestrowana w odpowiednim urzędzie. Takiej osobie należy się zasiłek, jeśli spełnia określone wymagania. Jednak trzeba się liczyć z tym, że osoby bezrobotne mogą czerpać korzyści z różnych źródeł, są to m. in. stypendia naukowe, wynajem nieruchomości, otrzymanie darowizny lub spadku, konta oszczędnościowe czy też praca za granicą. Pożyczki dla bezrobotnych są wynikiem braku stabilizacji na rynku pracy, są wygodne ponieważ nie trzeba przedstawiać zaświadczenia od pracodawcy.

Jakie warunki należy spełnić

Jak już pisaliśmy, osoby bezrobotne mogą otrzymać pożyczkę z banku, jednak trzeba się liczyć z tym, że napotkają szereg trudności i zderzą się z restrykcyjnymi warunkami udzielana kredytu. Wiadomo, iż każdy bank wymaga zabezpieczenia finansowego, ponieważ nie są instytucja charytatywną. Jeśli zabezpieczeniem nie mogą być dochody klienta, to konieczne jest oświadczenie osób trzecich, że w przypadku problemów ze spłatą przejma na siebie zobowiązanie. Kolejną -przeszkodą? jaka stoi na drodze kredytobiorcy jest BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej. Osoba, która chce uzyskać pożyczkę nie może posiadać wpisu w BIK-u. Należy uważać, ponieważ na listę dłużników można trafić bardzo łatwo, wystarczy nieregularna spłata wcześniejszych zobowiązań.

Banki

Gdy już kredytobiorca upewni się, że nie widnieje na liście dłużników może przystąpić do sprawdzania ofert, jakie proponują banki. O kredyt bez zaświadczeń można się starać w PKO BP, wystarczy dowód oraz wyciąg z konta z ostatnich trzech miesięcy. Wyciąg z konta wymagany jest również przez mBank. Na stronach internetowych Deusche Bank, Raiffeisen Bank oraz Alior Bank widnieją informacje, że kredyt dostaniemy bez zaświadczeń o dochodach, takie oferty należy dokładnie przeanalizować, ponieważ mogą się za tym kryć drobne kruczki np. zastawienie nieruchomości w postaci zabezpieczenia dla banku. Najprostszym rozwiązaniem jest pożyczka od banku, w którym posiada się konto osobiste.

Instytucje pozabankowe

Oprócz banków, które oferują pożyczki bezrobotnym są liczne instytucje pozabankowe. Ich oferta jest szeroka, a warunki nie tak rygorystyczne jak w przypadku banku. Pierwsza różnica jest fakt, iż instytucje te nie zwracają uwagi czy widniejesz na liście dłużników, a formalności ograniczone są do minimum. Parabanki nie wymagają zaświadczeń o dochodach, a jedyna potrzebna rzeczą jest dowód tożsamości. Klienci takich instytucji mogą liczyć na gotówkę -od ręki?, a część z nich korzysta już z możliwości udzielana pożyczki przez Internet. Wniosek jest wypełniany on-line, a pieniądze od razu znajdują się na koncie bankowym. Taka forma pożyczki jest bardzo wygodna, jednak należy zachować ostrożność. Przed skorzystaniem z usług takiej firmy należy sprawdzić czy bank nie udzieli pożyczki na dogodniejszych zasadach, jeśli nie wyrazi chęci to przed wzięciem pożyczki w instytucji pozabankowej należy dokładnie ją sprawdzić. Pierwszym krokiem powinno być upewnienie się czy firma posiada licencję Komisji Nadzoru Finansowego (lista dostępna jest w Internecie na stronie KNF). Jeśli firma nie widnieje na liście oznacza to, że nie posiada zezwolenia na prowadzenie działalności i powinniśmy zrezygnować z jej usług. Następnie należy sprawdzić czy firma przed podpisaniem umowy sporządza specjalny formularz informacyjny. Taki formularz daje możliwość uzyskania szczegółowych danych kredytodawcy, kwocie i całkowitych kosztach kredytu, na jaki okres jest ona zawierana, zasady spłaty oraz warunki odstąpienia od umowy. Jeśli firma nie posiada takiego formularza lub odmawia jego sporządzenia to od razu powinna wzbudzić podejrzenia.

Najpopularniejsze firmy pozabankowe, których oferty można spotkać na każdym kroku to Provident i Profi Credit, w których można zaciągnąć pożyczki nawet do 10 000 zł w 15 minut. Inne firmy oferują mniejsze kwoty, zazwyczaj do 3 000 zł (np. Wonga, Vivus, Net Credit, Ekspres Kasa, Ferratum, Alfa Kredyt, Bocian i wiele innych).

Alternatywa dla bezrobotnych

Obecnie nie tylko banki i firmy pożyczkowe wychodzą naprzeciw osobom bezrobotnym. Pomoc można otrzymać od Powiatowych Urzędów Pracy, które oferują dotacje na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej dla osób zarejestrowanych, jako bezrobotne. Dotacje udzielane są jednorazowo i przeznaczone są do pokrycia kosztów założenia działalności. Takie rozwiązanie może być alternatywą dla osób bezrobotnych, którym ciężko zdobyć pracę, a co się z tym wiążę – środków do życia.

W dzisiejszych czasach pożyczki są bardzo popularne, należy jednak uważać na umowy jakie zawieramy z firmami pozabankowymi, ponieważ pod drobnym druczkiem mogą ukrywać się zobowiązania, których nie byliśmy świadomi.

Autor: Katarzyna Studzińska

Dodaj komentarz