Kupując telewizor, sprzęt czy inny przedmiot o większej wartości, zwykle dłużej zastanawiamy się nad wydaniem tych pieniędzy, zwłaszcza jeśli tak naprawdę ich nie mamy. Jest jednak kilka sposobów na sfinansowanie naszego marzenia. Do dwóch najpopularniejszych zaliczamy pożyczkę oraz zakupy na raty. Która z tych opcji jest korzystniejsza?

Zakupy na raty

W naszym kraju właśnie ta forma kupowania jest jedną z najpopularniejszych. Dlaczego? Przede wszystkim kuszą niskie raty i oferty sklepów, które reklamują raty za zero. Oznacza to, że teoretycznie spłacamy faktyczną wartość towaru, nie dopłacając do zakupu. W praktyce niestety kupujący często musi ponieść dodatkowe koszty. Zdarza się, że sprzedawcy zachęcają do skorzystania z dodatkowego ubezpieczenia kredytu podczas zakupu na raty. Może zdarzyć się, że bez niego nie otrzymamy upragnionego towaru.

Czasami ubezpieczenie jest wymagane już na początku, czyli podczas rozmowy z pracownikiem sklepu, który oferuje kupno towaru na takich zasadach. Wtedy klient stoi przed dużym dylematem – kupić i płacić wyższe raty, ale mieć pewność, że otrzymamy upragniony sprzęt, czy może poszukać innego sposobu na zdobycie nowego telewizora czy lodówki? Oczywiście zakupy na raty są zdecydowanie wygodniejsze od długiego i męczącego oszczędzania, jednak mają też swoje wady.

Przykładem jest fakt, że czeka nas sporo formalności. Chociaż obecnie nie trzeba już chodzić do punktów stacjonarnych, a wszystko można robić przez internet, nie zawsze jest to możliwe. Jeśli produkt jest dostępny tylko w sklepie, niestety trzeba odbyć podróż do danego punktu. Tam czeka nas rozmowa z pracownikiem, często stanie w kolejce i na końcu czasochłonne formalności. Jeszcze tylko czekanie na decyzję i możemy być dumnymi posiadaczami np. nowego sprzętu. Niestety w czasie takiej jednej wyprawy możemy spędzić poza domem dużo czasu. Jaka jest inna opcja zakupów bez konieczności posiadania gotówki?

Pożyczka online

Warto zwrócić uwagę na tę możliwość przede wszystkim dlatego, że wszystkie formalności są łatwo dostępne bez żadnego wysiłku. Nie trzeba już odwiedzać punktów stacjonarnych i wypełniać stosu dokumentów. Wystarczy tylko znaleźć firmę, która oferuje pożyczki przez internet, a następnie wypełnić formularz online. Zwykle wymagany jest również przelew weryfikacyjny, ponieważ stanowi swego rodzaju potwierdzenie naszych danych. Nie należy się go obawiać, jeśli musimy wpłacić 1 grosz.

Jeśli chodzi o koszt zakupów na raty i pożyczki, może on być podobny, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę różnego rodzaju promocje (zarówno w przypadku chwilówek, jak i rat w sklepie). Przyjmując jednak, że trafimy na mniej korzystny wariant, a dodatkowe ubezpieczenie kredytu będzie od nas wymagane, często pożyczka online jest po prostu tańsza. Dodatkowo nie musimy tłumaczyć się z tego, jak wydamy otrzymane pieniądze, więc jeśli weźmiemy większą kwotę i postanowimy kupić coś więcej, ale np. w innym sklepie, możemy to zrobić.

Jak kupić i nie żałować?

Kiedy wybieramy pożyczki online na raty, wydaje się, że nie ma różnicy pomiędzy tą opcją a zakupami ratalnymi. Nie jest to prawda, ponieważ w każdym z tych przypadków mamy do czynienia z innymi zasadami. Chwilówkę przez internet można wziąć w każdej chwili i z każdego miejsca, gdzie mamy dostęp do sieci. W sklepie może nie być upatrzonej przez nas rzeczy, a często też po prostu trzeba zobaczyć towar i dokonać formalności na miejscu, a nie przez internet. Chociaż wypełnianie formularzy, a potem czekanie na decyzję w domu nie jest bardzo obciążające, robienie tego samego w sklepie już często nie należy do najprzyjemniejszych czynności.

Dodaj komentarz