Nie trzeba być analitykiem bankowym lub wirtuozem biznesu, by zdawać sobie sprawę z tego, że Polska jest obecnie w średniej sytuacji, jeśli chodzi o gospodarkę. Inflacja, skutki lockdownów i wewnętrzne tarcia w rządzie sprawiają, że biznes cierpi na brak stabilizacji, co na pewno odczuli właściciele firm. W tym tekście opowiemy Ci nieco więcej o faktoringu, który pomoże postawić Twoją działalność na nogi i da Ci szansę na przetrwanie trudnych momentów.

Płynność finansowa o co tyle szumu

Płynność finansowa to bardzo ważny element prowadzenia niemal każdej firmy. Dlaczego jednak tak jest? Co stanie się, gdy płynność zostanie zachwiana? Otóż każda firma ma należności, które musi co miesiąc regulować. Chodzi przede wszystkim o podatki, ZUS, wynagrodzenia, wynajem maszyn, magazynów, zakup odzieży ochronnej, leasingi aut itp. W sytuacji, gdy przedsiębiorca nie może terminowo opłacać swoich zobowiązań, zaczynają się problemy z płynnością. Nie pomaga również praktyka kontrahentów polegająca na wymaganiu od zleceniobiorcy faktury VAT z dłuższym terminem płatności. To wszystko zebrane w całość jest dużym zagrożeniem dla stabilnego funkcjonowania przedsiębiorstwa i może być pierwszym krokiem do jego upadku. Musisz jednak wiedzieć, że tak wcale nie musi być.

Faktoring jako ratunek

Faktoring to usługa, która pozwala na zachowanie płynności finansowej i sprawia, że możliwa jest niezakłócona codzienna działalność. Finansowanie faktur polega na zakupie przez faktora wierzytelności wynikających z wystawionych przez przedsiębiorcę dokumentów. Daje to możliwość natychmiastowego zastrzyku gotówki, który dana firma ma szansę przeznaczyć na bieżące działanie. Niwelowany jest więc problem faktur z terminem płatności sięgającym nawet 90 dni i zamrożonym kapitałem.

Jak przebiega faktoring?

Faktoring ma to do siebie, że jest bardzo prosty i nie wymaga spełnienia niemal żadnych warunków formalnych. Poniżej znajdziesz opis krok po kroku działania faktoringu. Sprawdź i przekonaj się, jak nieskomplikowana jest to usługa.

  1. Realizujesz usługę

Faktura VAT jest wynikiem zrealizowana przez Ciebie usługi lub sprzedaży kontrahentowi towarów. Po zakończonej pracy powinieneś zatem wystawić dokument księgowy, który stworzy obowiązek terminowej zapłaty. Nie zapomnij jednak o tym, by faktura miała wydłużony termin płatności. Większość firm faktoringowych wymaga terminu od 7 do 90 dni.

  1. Przesyłasz fakturę

Skoro masz już gotowy dokument księgowy, powinieneś przesłać go teraz do firmy faktoringowej. Możesz to zrobić listownie lub elektronicznie jako zdjęcie/skan. Staraj się wybrać faktora, który jest jak najbardziej elastyczny i korzysta z udogodnień wynikających z rozwoju technologicznego. Zaoszczędzisz w ten sposób wiele czasu.

  1. Faktura jest analizowana

Zanim otrzymasz pozytywną decyzję, dokument musi być dokładnie sprawdzony pod kątem poprawności danych oraz stawek podatków. Zazwyczaj tego typu analiza trwa maksymalnie kilka godzin, więc nie musisz martwić się o to, że cała procedura zostanie niepotrzebnie wstrzymana.

  1. Księgujesz pieniądze

Po analizie faktor przelewa na Twoje konto pieniądze. Kwoty wynikają z przesłanych przez Ciebie dokumentów. W większości przypadków środki są księgowane na koncie przedsiębiorcy jeszcze tego samego dnia, w którym przekazał faktury.

  1. Korzystasz z gotówki

Dzięki pieniądzom, które otrzymasz od faktora, będziesz mógł rozwijać swoją firmę oraz nie zamartwiać się bieżącymi wydatkami. Za egzekucję należności od Twojego kontrahenta będzie odpowiadać firma faktoringowa.

Dlaczego warto korzystać z faktoringu?

ówną zaletą, jaka wpływa na popularność tego typu rozwiązania, jest z całą pewnością nieskomplikowana umowa. W przeciwieństwie do kredytów nie oczekuj zawiłych zapisów i ukrytych kosztów, które często są naliczane przez banki. W przypadku faktoringu nie ma mowy o tego typu zagrywkach. Wszystko jest jasne i czytelne. Nie potrzebujesz więc wiedzy prawniczej, by zrozumieć umowę faktoringową.

Warto też wspomnieć o minimalnych wymaganiach, jakie muszą spełniać firmy, które chcą skorzystać z faktoringu. Podstawowym jest działalność minimum 12 miesięcy oraz brak wpisów do baz dłużników (KRD, BIG). Faktorzy często też wymagają, by firma rozliczała się na podstawie faktur z wydłużonym terminem. Można spotkać się z minimalną dopuszczalną kwotą dokumentu księgowego, która nie jest zazwyczaj niższa niż 250 zł brutto. Jeśli chodzi o rodzaj działalności, to firmy faktoringowe nie mają w tej kwestii żadnych wymagań. Wystarczy, że prowadzisz JDG, małe lub średnie przedsiębiorstwo, spółkę akcyjną lub z ograniczoną odpowiedzialnością. Jak widzisz, faktoring nie jest obarczony wieloma warunkami.

Faktoring online od ING jest ciekawym rozwiązaniem na rynku finansowania faktur, ponieważ oprócz atrakcyjnych warunków daje też możliwość obsługi przez Internet. Zapomnij o jeżdżeniu do biura banku, drukowaniu dokumentów oraz kontakcie telefonicznym. Teraz wszystko możesz załatwić online, co jest wielkim ułatwieniem.

Dodaj komentarz