Z danych GUS z ostatnich pięciu lat wynika, że z mieszkania w miastach zrezygnowało w tym czasie ponad 300 tys. osób. Z kolei do aglomeracji miejskich przeniosło się tylko 185 tys., co w porównaniu z poprzednimi latami jest dość niską sumą. Dlaczego Polacy wolą budować domy poza miastem, zamiast inwestować w mieszkanie w bloku?

Im dalej, tym działki są tańsze

Nie ma wątpliwości, że ceny działek należy zawsze rozważać odrębnie, jednak jedno jest pewne – im dalej od miasta znajduje się parcela, tym taniej. Weźmy zatem pod uwagę sytuację, gdy Inwestor posiada 300 tys., które chce przeznaczyć na zakup mieszkania o powierzchni 50m2 w dużym mieście – jaką alternatywę będzie miał pod postacią domu? Czy jest w stanie za taką cenę wybudować dom jednorodzinny i to w komfortowej odległości od miasta?

Jak się okazuje, jest to możliwe. Zamiast mieszkania 50m2 z rynku wtórnego, 300 tys. wystarczy na zakup działki i wybudowanie domu, w odległości nie większej niż 15 km od miasta. Będzie to co prawda skromny dom parterowy, bez podpiwniczenia i o prostej bryle, jednak o powierzchni większej nawet o 40%.

Koszt działki

Wartość działki będzie zależeć od wielu czynników. Należą do nich zarówno uzbrojenie, lokalizacja czy przeznaczenie, ale także sąsiedztwo i kształt parceli. W dużym uogólnieniu można przyjąć, że działka o najpopularniejszych wymiarach (do 1000m2), przeznaczona pod budownictwo jednorodzinne oraz zlokalizowana na terenach o słabszym zurbanizowaniu (jednak umieszczona nie dalej niż 15 km od centrum), będzie kosztować od 100 do 150 tys. zł. Lokalizacja takiej działki na terenach miejskich mogłaby spowodować nawet trzykrotne podwyższenie ceny.

W cenie mieszkania – większy dom

Gdyby przyjąć, że koszt wybudowania domu o powierzchni większej niż 80m2 pochłonie nie więcej niż 150 tys., a zakup działki wyniesie od 100 do 150 tys., łączny koszt nie przekroczy 300 tys. Zatem realizacja projektu domu taniego w budowie, będzie tańsza lub taka sama, jak zakup o niemalże połowę mniejszego mieszkania w bloku. Przykładem może być budowa domu według projektu -Bez?, którego koszt realizacji w stanie surowym zamkniętym to szacunkowo nie więcej niż 130 tys.

Koszty utrzymania

Koszt zakupu lub budowy nieruchomości nie jest jedynym elementem w ostatecznej kalkulacji. Należy do niej wliczyć także koszty utrzymania, dojazdów czy finansowania. Z analiz ekspertów rynku nieruchomości wynika, że miesięczny koszt eksploatacji mieszkania w mieście, przeliczając na metr kwadratowy, będzie wynosił około 7-8 zł. Z kolei koszt utrzymania domu to około 2-3 zł za metr kwadratowy. Sumując rozliczenie roczne, modelowa rodzina przeznacza na mieszkanie około 4,5 tys. zł przez 12 miesięcy, natomiast na utrzymanie domu o półtora tysiąca mniej.

Im dalej, tym tańszy kredyt

Wbrew pozorom roczny koszt odsetek od kredytu będzie niższy w przypadku finansowania domu niż mieszkania. Jednak to zależy także od odległości, w jakiej ma znaleźć się dom. Jeżeli modelowa rodzina dysponuje standardowo 25-procentowym wkładem własnym z możliwością zaciągnięcia kredytu na 30 lat, to można przyjąć, że przeciętnie na odsetki winna przeznaczyć około 13 tys. rocznie (przy oprocentowaniu około 6 procent). W przypadku kredytu na budowę domu znajdującego się do 20 km od centrum miasta, kredyt byłby droższy, jednak już 10 km dalej inwestycja w dom pod tym względem będzie bardziej opłacalna, ponieważ roczny koszt odsetek wyniesie już około 10 tys.

Wybór projektu – determinant kosztów

Bardzo ważnym, o ile nie najważniejszym etapem, jest sam wybór projektu. Nie chodzi tu o koszt projektu domu, ale koszt wybudowania, który również uwzględniany jest w projektach. Co będzie determinować to, czy dom jest tani w budowie? Przede wszystkim bryła budynku, technologia wykonania, system budowy oraz rodzaj dachu. Duży wpływ na podwyższenie kosztów budowy ma podpiwniczenie budynku i ilość pięter – o ile nie są to elementy niezbędne, warto z nich zrezygnować.

Jak wybrać odpowiedni projekt? Najlepiej posłużyć się dostępnymi w Sieci wyszukiwarkami według kryterium kosztów budowy, dzięki którym wybór będzie znacznie łatwiejszy, a dodatkowo zaoszczędzimy mnóstwo czasu.

Dom w cenie mieszkania – to możliwe!

Jak widać z powyższej analizy, budowa domu w cenie mieszkania – a nawet niższym kosztem – jest jak najbardziej realna. Elementem najbardziej wpływającym na ostateczną kalkulację będzie z pewnością wybór działki budowlanej i projektu domu. Pozostałe czynniki mają o wiele mniejsze znaczenie. Rozsądna decyzja o lokalizacji oraz formie domu jest zatem determinantem taniej budowy.

Dodaj komentarz