Po ostatniej sesji Idea Bank i Getin Noble Bank poinformowały, że Leszek Czarnecki, ich główny akcjonariusz, rozważa mocno opcję konsolidacji. Plan połączenia dwóch banków miliarder uzasadnia konsolidacją polskiego sektora bankowego i rosnącymi wymaganiami regulacyjnymi. Łączenie się kolejnych banków nie wróży dobrze konkurencji na krajowym rynku. BZ WBK przejmuje Deutsche Bank Polska, a Bank Pekao zamierza przejąć Aliora. Na rynku zostanie więc mniej, ale za to dużych banków.

Ewentualne połączenie  obu banków nie wpłynie jednak na uzgodniony wcześniej z KNF plan ochrony kapitału Getin Noble Bank. Zaplanowane dokapitalizowanie odbywać się ma zgodnie z ogłoszonym harmonogramem. Czarnecki nie wyklucza przy tym możliwości wprowadzenia do nowego banku dodatkowych inwestorów. Miliarder ostatnio sam przeznaczył na zwiększenie kapitału Getin Noble Banku 200 mln zł. Pozostałe 800 mln zł, których wymaga Komisja ma przyjść z zewnątrz.

Co ciekawe, akcje baków na informację o konsolidacji zareagowały mocnym wzrostem na giełdzie. Akcje Getin noble Banku po raz pierwszy w tym miesiącu przekroczyły 1 zł za sztukę, a notowania Idea Banku doszły do poziomu 7,8 zł za sztukę.

W polskim sektorze bankowym trend konsolidacyjny jest mocno widoczny od jakiegoś czasu. Eksperci są jednak zdania, że to nie jedyna przesłanka, która kieruje miliarderem. Być może chce on ratować Getin Noble Bank za sprawą dobrze prosperującego jak dotąd Idea Banku. Getin Noble Bank od długiego czasu znajduje się bowiem na granicy dopuszczalnych przez Komisję Nadzoru Finansowego wskaźników bezpieczeństwa. Obecnie realizuje program naprawczy ogłoszony w kwietniu tego roku.

Największym mankamentem Getin Noble Banku jest największy na polskim rynku portfel kredytów we frankach szwajcarskich. Bank nie cieszy się też dobrą opinią wśród klientów. Wcześniej strategia Getin Noble Banku w dużej mierze opierała się na agresywnej sprzedaży dużej ilości kredytów, również tym osobom, które nie uzyskały ich w innych bankach. Dzisiaj wiele z nich rozważa wszczęcie przeciwko bankowi sprawy w sądzie.

W roku 2017 KNF znacząco podniosła próg udziału w emisjach obligacji podporządkowanych i tym krokiem ograniczyła bankom dopływ gotówki. Do tej pory z tego rozwiązania aktywnie korzystał właśnie Getin Noble Bank. Komisja Nadzoru Finansowego ustaliła, że minimalna wartość nominalna takich obligacji musi wynosić co najmniej 400 tysięcy złotych. Eliminuje to w praktyce możliwość sprzedaży papierów wartościowych tego rodzaju klientom detalicznym. Tych kuszono atrakcyjnym oprocentowaniem, ale nie mieli oni świadomości, że bezpieczeństwo takiej inwestycji jest znacznie większe niż w przypadku klasycznych lokat bankowych.

Z kolei Idea Bank to bank młody, który do tej pory uzyskiwał doskonałe wyniki. Spółka w minionych miesiącach mogła pochwalić się znaczną poprawą rentowności. Idea Bank jest bankiem nowym i wolnym od problemu kredytów we frankach szwajcarskich. Dlatego połączenie byłoby bardzo korzystne dla Getin Noble Bank.

Jednak oba banki na Giełdzie Papierów Wartościowych radzą sobie kiepsko. Getin Noble Bank w przeszłości już raz scalał akcje, aby uciec przed bardzo niskim kursem. Rzeczywiście w ten sposób kupiono nieco czasu, ale w maju tego roku notowania znowu spadły poniżej poziomu 1 zł za akcję. Idea Bank z kolei pracuje cały czas na miano najgorszej  inwestycji na całej warszawskiej giełdzie. W ciągu zaledwie 6 miesięcy notowania tego banku spadły o przeszło 70%. Sporym problemem jest dla Idea Banku afera GetBacku.

Idea Bank i należący do niego Lions Bank były bowiem aktywne podczas sprzedaży feralnych obligacji. Obecnie sprawę badana Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Po wielu skargach ze strony poszkodowanych inwestorów UOKiK sprawdza, czy podczas procesu sprzedaży miały miejsce nieprawidłowości i czy nie dochodziło do celowego wprowadzania klientów w błąd. Sprawą zainteresowała się też prokuratura. Wszystko wskazuje na to, że będzie to największe śledztwo na rynku polskich obligacji korporacyjnych.

Decyzja miliardera o konsolidacji banków raczej nie jest zaskoczeniem dla ekspertów. Getin Noble Bank od dawna ma problemy z rentownością. Poza tym zmaga się z niskimi współczynnikami kapitałowymi. W jego przypadku hipoteki frankowe stanowią aż 20% całego portfela kredytowego. Połączenie z Idea Bankiem, który tego problemu nie ma, mogłoby mu więc bardzo pomóc.

Dodaj komentarz