Ergonomia pracy biurowej od kilku lat stała się przedmiotem wielu ankiet i analiz. Jednym z raportów przedstawiających tę problematykę jest badanie przeprowadzone przez CIOP-BIP (Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy) – instytucję zajmującą się tematyką kształtowania warunków pracy zgodnie z psychofizycznymi możliwościami człowieka. Wyniki jednoznacznie wskazują, że 31% badanych codziennie odczuwa problemy związane z nieprawidłowo wyposażonym stanowiskiem pracy z komputerem. Do najczęściej wymienianych należą: bóle pleców (72%), głowy (47%), karku (51%) i napięcie w ramionach (37%). Przyczyną tych dolegliwości jest zła organizacja miejsca pracy biurowej. Nieodpowiednio regulowane krzesła, zbyt statyczne i niskie biurka oraz brak podnóżka to najczęściej spotykane błędy podczas aranżacji biura (źródło: https://m.ciop.pl/CIOPPortalWAR/file/83377/2-Z-25-Ergonomiczne-stanowisko-pracy-z-komputerem-J_Kaminska.pdf). Jak wyposażyć biuro w ergonomiczne meble, unikając problemów ze zdrowiem u pracowników?

Praca przy biurku

 

Pierwszym błędem podczas umeblowania biura jest zastosowanie zwykłego, statycznego biurka o stałym poziomie blatu. Pracownicy wypełniający swoje obowiązki służbowe nie mogą dostosować poziomu blatu do zasięgu swoich ramion ani do wzrostu. Poza tym takie biurko zapewnia często zbyt mało miejsca na nogi. Według badania CIOP-BIP blat powinien mieć wymiary 100 × 80 cm, zaokrąglone brzegi, jasny kolor oraz regulację wysokości, co umożliwia wykonywanie pracy zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej (w zakresie około 55–120 cm). Świetnym przykładem jest biurko elektryczne MODULUS oferowane przez dystrybutora AJ Produkty. Jest ono dostępne w jasnych kolorach (srebrnym i białym), a przy tym przekracza zalecane wymiary blatu (mierzy 200 × 160 cm) oraz umożliwia regulację poziomu i ilość miejsca na nogi za sprawą elektrycznego systemu sterowania. Dodatkowym atutem jest brak belki poprzecznej, która ogranicza ilość miejsca na nogi. Dzięki możliwości podnoszenia i obniżania blatu użytkownik dostosuje mebel do swojego wzrostu, zasięgu ramion, długości nóg czy wreszcie pozycji pracy – stojącej lub siedzącej.

Regulowane krzesło w wielu poziomach

 

Kolejnym błędem przy organizowaniu pracy biurowej jest wyposażenie stanowiska pracy w zwykły fotel obrotowy lub statyczne krzesło ze sztywnym oparciem. Taki mebel szybko męczy mięśnie, ogranicza krążenie krwi w organizmie i przyczynia się do dolegliwości bólowych kręgosłupa. Według badania wymienionej we wstępie instytucji krzesło biurowe powinno mieć siedzisko umożliwiające zmianę wysokości w zakresie do 50 cm, wyprofilowane i regulowane oparcie (90–100 stopni) oraz ustawiane podłokietniki. Aby zapobiec występowaniu wymienionych wcześniej dolegliwości i spełnić określone wymogi prawne zawarte w normie unijnej (PN-EN 1335-1:2004), warto na przykład zainwestować w krzesło LINCOLN z regulowanym siedziskiem, oparciem i możliwością zablokowania systemu w pięciu ustawieniach. Fotel ma przy tym regulowane podłokietniki i jest wykonany z delikatnej skóry ekologicznej. Wyposażony jest w regulowaną intuicyjne poduszkę pod kark.

Bagatelizowany podnóżek

 

Jednym z najczęściej pomijanych udogodnień w biurze jest podnóżek. Jest to duży błąd podczas aranżacji stanowiska pracy, ponieważ zapobiega on wielu chorobom zawodowym i daje odpocząć skulonym nogom. Według badania CIOP-BIP podnóżki powinny mieć powierzchnię oparcia o wymiarach co najmniej 45 × 35 cm oraz kąt regulacji w zakresie 5–15°. Takie możliwości stwarza podnóżek z możliwością regulacji dostępny na stronie dystrybutora AJ Produkty, którego wysokość można ustawiać w zakresie 60–120 mm. Używając jedynie stóp, można również regulować kąt nachylenia urządzenia.

Najczęściej spotykane błędy podczas organizacji stanowiska pracy biurowej to zatem nieodpowiednie dobrane krzesło, zastosowanie klasycznego biurka i brak podnóżka. Ergonomiczne stanowisko pracy z regulowanymi meblami, które można dostosować do potrzeb konkretnego użytkownika, pozwoli na wydajniejszą pracę i zapobiegnie częstym chorobom zawodowym u pracowników.

Dodaj komentarz