Wiele osób szuka w Internecie informacji na temat firm pożyczkowych, które nie weryfikują historii kredytowej swoich potencjalnych klientów przy pomocy BIK-u. Takich pożyczkodawców jest coraz mniej, gdyż cała branża chętnie współpracuje z Biurem Informacji Kredytowej. Wspomniana współpraca polega na pobieraniu przez pożyczkodawców danych o historii kredytowej i przesyłaniu do BIK-u informacji dotyczących opóźnień w spłacie ?chwilówek?. Warto jednak wiedzieć, że jeszcze nie wszystkie firmy pożyczkowe zdecydowały się na taką współpracę. To dobra informacja dla osób posiadających kiepską historię kredytową w BIK-u.

Pożyczkodawcy nie chwalą się zaglądaniem do BIK-u

Firmy pożyczkowe doskonale zdają sobie sprawę, że informacja o weryfikacji danych wnioskodawcy w bazie BIK może odstraszyć wielu potencjalnych klientów. Właśnie dlatego pożyczkodawcy raczej starają się nie eksponować informacji dotyczących współpracy z BIK-iem. Informacje na ten temat znajdują się między innymi w formularzu informacyjnym wymaganym przez ustawę o kredycie konsumenckim. Taki formularz jest najpewniejszym źródłem danych odnośnie ewidencji sprawdzanych przez pożyczkodawcę. W umowach i regulaminach dotyczących pożyczek, częściej zdarzają się bowiem nieprecyzyjne sformułowania oraz nieścisłości. Czasem można się spotkać na przykład z tym, że umowa pożyczki nie wspomina o weryfikacji danych klienta przy pomocy BIK-u, a odpowiednie informacje są podane tylko w formularzu informacyjnym i specjalnym oświadczeniu o przetwarzaniu danych osobowych.

Darmowa ?chwilówka? bez BIK-u nadal jest możliwa

Ze względu na opisywane powyżej problemy z polityką informacyjną niektórych pożyczkodawców, trzeba dokładnie sprawdzać każdą ofertę szybkiej pożyczki. Po takiej analizie okazuje się, że firmy pożyczkowe niewspółpracujące z Biurem Informacji Kredytowej stanowią już rzadkość. Poniższa tabela zawiera dane na temat trzech takich pożyczkodawców: Credilo, Ferratum Bank (również pod marką EkspresKasa) oraz Mini Credit. Wszystkie wymienione firmy pożyczkowe ograniczają się tylko do sprawdzania historii finansowej klienta w wybranych biurach informacji gospodarczej (ERIF BIG, KBIG, KRD BIG oraz BIG InfoMonitor). Jedno z takich biur (BIG InfoMonitor) umożliwia również sprawdzenie danych dotyczących wnioskodawcy w Biurze Informacji Kredytowej. Na taką weryfikację przy wykorzystaniu BIK-u, trzeba jednak uzyskać zgodę od klienta starającego się o szybką pożyczkę.

Poniższa tabela prezentuje nie tylko informacje dotyczące baz danych, które sprawdzają poszczególni pożyczkodawcy. Warto również zwrócić uwagę, że dwie takie firmy nie korzystające z usług BIK-u, pomimo ograniczonej weryfikacji klienta, nadal oferują darmową pierwszą pożyczkę. Mowa o Credilo oraz Ferratum Bank (EkspresKasa). Pierwsza z wymienionych firm za darmo pożycza do 1200 zł na okres nieprzekraczający 30 dni. Nowy klient Ferratum Banku za darmo może pożyczyć więcej (do 2000 zł), ale jednocześnie ma do wyboru tylko jeden z dwóch możliwych okresów spłaty długu (15 dni lub 30 dni). Warto podkreślić, że zarówno Ferratum Bank (EkspresKasa), jak i Credilo nie wymaga zaświadczeń o zarobkach od swoich potencjalnych klientów. To kolejny atut wymienionych pożyczkodawców (poza brakiem weryfikacji w BIK-u).

Dodaj komentarz