Zastanawiasz się nad pożyczką, ale nie masz pewności, czy ją dostaniesz? W takim razie sprawdź, kto ma największe szanse!
Nie tylko dochód
Osoby starające się o pożyczkę często zastanawiają się, czy bank bądź firma pożyczkowa uzna ich dochody za wystarczające do pozytywnego rozpatrzenia wniosku. Nie wszyscy wiedzą jednak, że nie tylko wysokość dochodu jest brana pod uwagę.
Rodzaj zatrudnienia
Najczęściej banki, ale bywa, że także firmy pożyczkowe biorą pod uwagę rodzaj umowy, na jakiej jest zatrudniony klient. Osoby zatrudnione na umowę o pracę mają zdecydowanie większe szanse na otrzymanie pożyczki. Ci, którzy pracują na umowie o dzieło lub zlecenie mogą napotkać problemy. Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą są zwykle mile widziani, jednakże wiele zależy od tego, na jaką skalę i od jak dawna owa działalność jest prowadzona. Samozatrudnieni mikroprzedsiębiorcy prowadzący działalność od kilku miesięcy mogą spotkać się z odmową.
BIG, BIK, KRD
Niebagatelne znaczenie ma dla firm pożyczkowych i banków historia kredytowa osoby zainteresowanej zaciągnięciem zobowiązania finansowego. Jeśli nie figuruje ona na żadnej z list dłużników, to może liczyć na spojrzenie na jej wniosek przychylnym okiem. Ci, którym powinęła się kiedyś noga i znaleźli się w którymś spisie nie muszą jednak od razu zostać odrzuceni. Jeśli sprawa została już zamknięta, a dług spłacony lub jest to niewielka kwota, która jest już regularnie spłacana, nie powinno być większych problemów z uzyskaniem pożyczki.
Zakupy na raty
Osoby, które kupują produkty na raty, np. sprzęt AGD, są klientami, którym firmy pożyczkowe i banki chętnie udzielą pożyczek – o ile oczywiście raty są (lub były w przeszłości) spłacane w terminie. To tzw. budowanie pozytywnej historii kredytowej, a więc pokazywanie potencjalnym pożyczkodawcom, że jest się klientem solidnym i godnym zaufania.
Warto wracać
Jeśli nie jest to pierwsza pożyczka, zamiast szukać nowości, warto rozważyć powrót do firmy, z usług której już kiedyś się korzystało. Dla takich klientów często przygotowane są spore udogodnienia, np. błyskawiczna obsługa, szybki czas przelania pieniędzy na konto lub możliwość zaciągnięcia większej pożyczki, niż za pierwszym razem.
Tylko spokojnie
Nie każda firma pożyczkowa dokonuje wszystkich czynności wymienionych powyżej: bywa, że wystarczy dowód osobisty i zaświadczenie o dochodach lub po prostu konto w polskim banku. To, z jaką skrupulatnością będzie sprawdzana sytuacja klienta zależy w dużej mierze od samej firmy oraz od kwoty, o którą wnioskuje interesant.
Pożyczka bez zaświadczenia o dochodach? To możliwe! Trzeba tylko dobrze się rozejrzeć i cierpliwie czytać oferty i regulaminy firm. Do analizy zdolności kredytowej posłuży w takim przypadku oświadczenie o miejscu i warunkach zatrudnienia oraz sytuacji materialnej. Nie trzeba więc zawsze mieć zarobków z tytułu umowy o pracę, aby otrzymać pożyczkę!