Kredyty dla rolników to kredyty udzielane przede wszystkim przez wyspecjalizowane do tego banki, których głównymi klientami są osoby prowadzące działalność rolną i korzystające z dotacji unijnych. Kredyt może być zaciągnięty na konkretny cel lub też dowolny, należy jednak udowodnić, że dochód gwarantuje regularną spłatę miesięcznych rat.

Rolnik, który chce wziąć kredyt na cel związany z działalnością gospodarczą, czyli:
– zakup maszyn rolnych,
– nawozy, pasze, żywy inwentarz,
– rozwiązanie problemów zadłużeniowych i komorniczych

..może uzyskać go bez większych problemów, jednak trudniej im będzie zaciągnąć tradycyjny kredyt gotówkowy. Istnieje niewiele banków, które przyznają rolnikowi kredyt gotówkowy jednak procedury są bardziej skomplikowane i należy zaznaczyć, że w większości przypadków takie osoby nie będą traktowane na najkorzystniejszych warunkach. Zazwyczaj poszczególne parametry pożyczki zależą od indywidualnej sytuacji finansowej kredytobiorcy i jego historii kredytowej.

Wymagania

Banki takie jak np. Nordea, Bank Millenium czy Raiffeisen Bank nie udzielają kredytów gotówkowych rolnikom, jednak inne instytucje takie jak: PKO BP, Credit Agricole czy MultiBank maja w swoich usługach specjalne oferty dla rolników. Podobnie jak w przypadku innych kredytobiorców muszą przejść procedurę kredytową od sprawdzenia wielkości dochodów. Wymagane jest zaświadczenie z Urzędu Gminy o dochodach gospodarstwa rolnego, ilość hektarów przeliczeniowych, zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach i zaświadczenie o niezaleganiu w KRUS. Może się również zdarzyć, że bank, aby stwierdzić zdolność kredytową rolnika poprosi o decyzję Biuro Powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o przyznanie dopłat bezpośrednich w określonej wysokości. Niektóre banki posuwają się o krok dalej i wśród wymienionych wyżej dokumentów musi się też znaleźć potwierdzenie, że rolnik prowadzi działalność gospodarczą co najmniej 12 miesięcy, takie potwierdzenie wymagane jest m.in. w BNP Paribas. mBank natomiast potrzebuje dodatkowo umów, faktur czy też rachunków z tytułu sprzedaży wytworzonych produktów rolnych. Po przejściu wszystkich procedur bank może przyznać kredyt, jeśli natomiast rolnik nie spełnia oczekiwań dostaje decyzje odmowną.

Specjalne instytucje

Oprócz banków przodujących na rynku istnieją instytucje mniej znane kredytobiorcom, które posiadają większy wachlarz ofert dla rolników. Bydgoskie Towarzystwo Finansowe BTF specjalizuje się w kredytach dla rolników. BTF jest firmą, która pomaga w uzyskaniu kredytu w banku czy też z instytucji pozabankowych. Oferują pomoc w uzyskaniu kredytu bez BIK (kredyt przyznawany bez sprawdzania czy widnieje się na liście Biura Informacji Kredytowej), kredytu konsolidacyjnego, kredytu gotówkowego na dowolny cel, kredytu oddłużeniowego, hipotecznego czy też kredytu na zakup maszyn, urządzeń, zwierząt hodowlanych, nawozów i pasz. Innymi instytucjami, w których rolnik może uzyskać pomoc są: KREDROL oraz Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie. Pierwsza instytucja działa na podobnych zasadach, co BTF – marka KREDROL oferuje kredyt, który jest bardziej elastyczny, niż ten przyznawany w bankach. Ich oferta pozwala na przyznanie szybkiego kredytu do 500 000 zł (do 300 000 zł bez zabezpieczeń) na urządzenia, maszyny, zwierzęta hodowlane, pasze i nawozy oraz oddłużenie gospodarstw rolnych. Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie oferuje tzw. Kredyt Unia Biznes. Przeznaczony jest on dla klientów, którzy w związku z realizacja projektów inwestycyjnych ubiegają się o dotacje z funduszy Unii Europejskiej. Atutami takiego kredytu są:

– dostosowanie procesu udzielania kredytu do procedur związanych z funduszami unijnymi,
– elastyczne formy spłaty,
– długi okres ważności promesy kredytowej do 9 miesięcy,
– możliwość sfinansowania do 100 % przedsięwzięcia,
– okres realizacji inwestycje do 5 lat,
– okres kredytowania do 15 lat,
– waluta kredytu PLN.

BSR wyróżnia takie kredyty jak:
– kredyt obrotowy, który udzielany jest podmiotom prowadzącym działalność rolniczą na okres 3 lat,
– kredyt inwestycyjny, przeznaczony na modernizację i budowę obiektów na terenie gospodarstwa, zakup maszyn i urządzeń. Okres kredytowania do 10 lat,
– kredyt na zakup środków do produkcji rolnej, czyli materiały siewne, nasiona, warzywa, nawozy, pasze, środków do ochrony roślin czy też paliwa na cele rolne. Okres kredytowania do 2 lat, maksymalna kwota kredytu to 4000 zł na 1 hektar użytków rolnych,
– rewolwingowy, przeznaczony na regulowanie bieżących zobowiązań finansowych.

Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie ma w swojej ofercie również kredyty preferencyjne z dopłatami do oprocentowania ze środków Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Jeśli jesteś rolnikiem, który prowadzi własne gospodarstwo rolnie i potrzebuje kredytu zapoznaj się ze wszystkimi bankami, które oferują kredyty specjalnie dla rolników, należy jednak uważać, ponieważ często są to kredyty niekorzystne i z wysokim oprocentowaniem. W takim przypadku warto zgłosić się o pomoc do instytucji pozabankowych, które specjalizują się w kredytach dla rolników. Warto też przeczytać naszą analizę produktów bankowych dla rolnictwa.

Autor: Katarzyna Studzińska

Ten post ma jeden komentarz

  1. roman

    jestem zainteresowany tą ofertą proszę o tel. dzwonicć pod 601483908

Dodaj komentarz