Rozwój firmy wymaga ciągłych inwestycji. Na szczęście banki udzielają kredytów nie tylko osobom prywatnym, ale również przedsiębiorcom. Wymaga się jednak od nich spełnienia wielu wymogów formalnych. Jakie warunki trzeba spełniać? Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy w artykule.
Zdolność kredytowa przedsiębiorcy
Banki kredytów najchętniej udzielają osobom zatrudnionym na umowę o pracę na czas nieokreślony. Trochę gorzej mają osoby, które posiadają podpisaną umowę o pracę na czas nieokreślony, ale przedsiębiorcy z kredytami mają jeszcze gorzej niż Ci, którzy pracują na tzw. ‘śmieciówkach’. Każdy przedsiębiorca musi przejść bankową weryfikacje swojej zdolności kredytowej, w której brane pod uwagę oprócz zysków jest również staż firmy. Dla wielu banków to aż rok, a nawet 2,5 roku prowadzenia działalności, jak np. w Deutsche Banku. Banki interesuje jeszcze więcej – możemy mieć pewność, że wierzyciel przebada nasze potencjalne dochody w przyszłości, prognozy gospodarcze, obecną koniunkturę i dokładnie przeanalizuje profil przedsiębiorstwa – jego szansę na rozwój oraz wszelkie ewentualne zagrożenia. Nie bez znaczenia jest również wielkość firmy – dużo większe szanse na kredyt mają korporacje i duże firmy, niż osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą.
Weryfikacja to proces długotrwały
Cierpliwość musi być cechą każdego dobrego przedsiębiorcy. Jest to zaleta, która przydaje się również do zaciągania kredytów dla firmy, również tych hipotecznych. Kupno nowego biura czy salonu sprzedaży wiąże się nie tylko z kosztami i ryzykiem, ale również z długotrwałymi i skomplikowanymi procesami bankowymi, które mogą toczyć się naprawdę długo.
Aby otrzymać wymarzony kredyt należy udać się do banku z wypełnionym pismem. Do wniosku należy również dołączyć szereg dokumentów traktujących o formie prawnej firmy, jej przedstawicielach, kondycji finansowej, zestawienia majątku czy wykazu ewentualnych zaległości w ZUS-ie i Urzędzie Skarbowym. Do tego oczywiście potrzebujemy wszystkich dokumentów odnoszących się do prawnego statusu nieruchomości, która ma zostać obciążona hipoteką. Konto firmowe też może być obiektem zainteresowania i w ramach weryfikacji czasem trzeba pokazać obroty na nim.
Odliczyć od podatku?
Z nieruchomością na firmę jest bardzo podobnie, jak z samochodem czy każdym innym kosztem prowadzenia działalności. Stanowi ono możliwość odliczania od przychodu wszystkich kosztów związanych z jego użytkowaniem, czyli np. czynszu, opłat za media itd.
Nieruchomość istniejąca czy kredyt na budowę?
Wbrew pozorom to zasadnicza różnica, którą trzeba jasno sprecyzować jeszcze przed rozmową z bankiem. Czy kredyt dotyczy lokalu już istniejącego czy wybudowanie nowej siedziby? Jeśli nieruchomość już istnieje, to wystarczy przedstawić bankowi wycenę, czyli operat, w którym zawieramy dane o lokalizacji nieruchomości, jej przeznaczeniu itd. Natomiast w przypadku gdy zamierzamy zbudować budynek, sprawa wygląda nieco inaczej. Musimy przygotować wszystkie możliwe dokumenty: nie tylko projekt, wycenę prac, informacje o posiadaniu gruntu itd., ale również czas poświęcony na budowę, całkowity koszt inwestycji, czas spłacenia kredytu. Potrzebne dokumenty zależne są od konkretnej sprawy.
Własna działalność gospodarcza kontra spółka
Firmy nie posiadające osobowości prawnej czyli jednoosobowe działalności gospodarcze są traktowane przez banki nieco inaczej niż np. spółki akcyjne czy z o.o. W tym wypadku raczej będziemy starać się o zwykły kredyt hipoteczny i będzie nas obowiązywać identyczna procedura, co każdą osobę prywatną. Bank zweryfikuje nasza zdolność kredytową i na tej postawie podejmie decyzję.
Jeśli nie hipoteka to co?
Banki nie ufają przedsiębiorcom – stąd potrzeba dodatkowych zabezpieczeń, którą większość przedsiębiorców nie posiada. Szczególnie, że zazwyczaj ich wartość powinna przekroczyć kwotę udzielonego kredytu. Jednak bez odpowiednich inwestycji firma może mieć problem z dalszym rozwojem – finansowanie poprzez kredyt może nam zapewnić ciągłość finansową. Jakie są inne drogi zabezpieczenia, które pozwolą nam na zaciągnięcie korzystnego kredytu?
Hipoteka odpada? Możesz zdobyć dodatkowe zabezpieczenie kredytu dzięki:
– cesji na lokacie
– weksla
– poręczenia
– zabezpieczenia na majątku trwałym firmy
Jakie są inne możliwości dofinansowania działalności?
– wsparcie z urzędu pracy
– dofinansowanie w ramach funduszy europejskich