W Polsce studiuje oraz pracuje coraz większa liczba cudzoziemców, przede wszystkim Ukraińców, którzy często muszą założyć rachunek bankowy. Obcokrajowiec, który ma w planach założenie w Polsce konta bankowego bardzo często natrafia na liczne utrudnienia. W prawie wszystkich polskich instytucjach bankowych obowiązuje zasada, że konto można otworzyć jedynie w oddziale stacjonarnym.

Bardzo często również przy podpisywaniu umowy o konto, obcokrajowiec musi wypełnić zdecydowanie więcej dokumentów potwierdzających tożsamość w porównaniu do polskiego obywatela. Przeważnie do założenia rachunku bankowego wystarczy paszport, zaświadczenie o zarejestrowaniu pobytu lub karta pobytu. Oczywiście wytyczne te nie stanowią reguły, gdyż w niektórych bankach potrzebne są dodatkowe dokumenty.

Dodatkowo każdy polski bank ustala własne zasady, które obowiązują cudzoziemców wnioskujących o rachunek bankowy, nie zawsze jednak dotarcie do tych wytycznych jest proste. Praktyka jasno pokazuje, że nawet pracownicy poszczególnych banków nie znają procedur, które obowiązują w przypadku obcokrajowców starających się o konto bankowe w Polsce.

Obcokrajowcy, a w szczególności Ukraińcy mogą w bardzo prosty sposób założyć konto w Getin Banku, które zostało stworzone z myślą o tych osobach, które cenią sobie przede wszystkim przejrzystość i prostotę rozwiązań w bankowości. Do założenia konta potrzebny jest tylko i wyłącznie jeden dokument, którym jest karta pobytu, albo paszport zagraniczny. Warto zaznaczyć, że konto jest w zupełności darmowe w przypadku, gdy jego posiadacz wykona jedną płatność karta? debetowa? lub BLIKIEM w ciągu miesiącu na dowolną kwotę. Klient Getin Banku nie poniesie żadnej opłaty za prowadzenie rachunku, kartę debetową, przelewy przez Bankowość Internetową, a także Mobilną. Oczywiście wszystko w obrębie polskiego systemu bankowego. Klienci mogą również dokonywać wypłaty gotówki ze wszystkich bankomatów w Polsce. Karta debetowa zostanie wydana klientowi od ręki w placówce w trakcie zakładania konta.

Do końca 2017 roku w 15 oddziałach Getin Banku, które są zlokalizowane w 5 największych miastach w Polsce, będzie możliwość porozmawiania z doradcą po ukraińsku. Obecnie już jest dostępna obsługa obywateli Ukrainy w każdym oddziale Getin Banku. W sytuacji, gdy wystąpi bariera językowa, dedykowana infolinia zapewni wsparcie nie tylko w języku ukraińskim, ale także rosyjskim od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 18:00. Oczywiście każdy klient jeszcze przed podpisaniem umowy ma możliwość przeczytania wzorca umowy w języku ukraińskim. Ponadto klienci mogą korzystać z niektórych bankomatów w języku ukraińskim.

Specjalną ofertę dla obcokrajowców ma też PKO BP. Z pracownikiem banku po ukraińsku można porozmawiać również na infolinii Banku Zachodniego WBK, BGŻ BNP Paribas, Banku Pekao czy Banku Millenium. Warto jednak wziąć pod uwagę, że nie wszystkie placówki są wstanie zaoferować taką możliwość w pełnym swoim zakresie. W niektórych bankach w języku ukraińskim można porozmawiać jedynie w określonych godzinach. Bardzo podobna sytuacja jest w przypadku kontaktu z pracownikiem danego banku, obsługa w języku ukraińskim możliwa jest jedynie w niektórych placówkach poszczególnych banków.

Część banków zdecydowała się na dystrybucję materiałów reklamowych z ofertą poszczególnych produktów właśnie w języku ukraińskim. Na taki krok zdecydowały się BGŻ BNP Paribas, Bank Millennium, PKO BP, Raiffeisen Polbank oraz Bank Zachodni WBK. Oferta kont bankowych dla Ukraińców jest tożsama z propozycją dla rodzimych klientów. Różnice dotyczą jedynie sposobów zakładania rachunku, obcokrajowiec nie będzie miał możliwości zrobić tego online. a także rodzaju potrzebnych dokumentów.

Dla klientów z innych krajów niż Polska znaczenie na pewno będą miały opłaty związane z przelewami zagranicznymi, a także korzystanie z bankomatów znajdujących się poza terytorium Polski. Dopiero w momencie, gdy zostaną uwzględnione wszystkie wymienione parametry, sytuacja w rankingu najlepszych kont bankowych dla obcokrajowca zaczyna się różnić od zestawienia dla klienta polskiego.

Banki rywalizują z sobą o każdego klienta nie tylko niższymi opłatami za prowadzenie rachunku, ale również obsługą w języku danego klienta, co jest przez niego zdecydowanie bardziej doceniane niż zaoszczędzone kwoty. Banki próbują przyciągnąć klientów także dostępnością konsultantów na infoliniach, a także stronami internetowymi w ich rodzimym języku.

Obcokrajowcy, którzy są zainteresowani ulokowaniem swoich oszczędności w bankach w Polsce także bez żadnych problemów mogą korzystać z  uniwersalnej oferty wliczając w to najlepsze propozycje na rynku w danym momencie. Nawet w tej kwestii obcokrajowcy mogą napotkać pewnego rodzaju ograniczenia. W przypadku Ukraińca kluczową rolę odgrywa przede wszystkim kanał pozwalający na założenie konta, a także dokumenty, których przedłożenia oczekuje dany bank. Zdecydowanie najbardziej uproszczone formalności będą dostępne w instytucjach, które prowadzą już dla danego klienta konto osobiste

Ten post ma jeden komentarz

  1. joanna

    Wiele banków ma ciekawe oferty dla obcokrajowców. Tak naprawdę fajnie jest korzystać z takiego banku, który wszystkich traktuje równo. Jednym z nich jest getin, nie tylko ze względu na ofertę ale też na obsługę klienta, która jest na najwyższym poziomie.

Dodaj komentarz