Kalkulator kredytu gotówkowego pozwala dowiedzieć się, ile prawdopodobnie raty kapitałowo-odsetkowej będzie musiał spłacać klient, jeśli ostatecznie zdecyduje się na zaciągnięcie takiego kredytu. Pozwala to lepiej rozplanować swoje miesięczne wydatki.

Podczas planowania realizacji dowolnych celów konsumpcyjnych przy użyciu kredytu gotówkowego zaciąganego w banku klientowi trudno jest oszacować, jaką ratę kapitałowo-odsetkową będzie musiał odprowadzać do banku. Jednak jeśli bierzemy pod uwagę kredyt gotówkowy, kalkulator pozwoli nam precyzyjnie odpowiedzieć na to pytanie. Jak on działa i co warto o nim właściwie wiedzieć?

Czym jest kalkulator kredytu gotówkowego?

W sieci nie brakuje przykładów kalkulatorów kredytowych. Dotyczyć mogą one różnych kredytów, nie tylko kredytu gotówkowego. Wyliczają na podstawie zadanych kryteriów np. wysokość przyszłej raty kapitałowo-odsetkowej.

Pod pojęciem kalkulatora kredytowego należy rozumieć oprogramowanie czy aplikację, które według określanych przez klienta parametrów oddają pożądany wynik. Wszystko odbywa się na bazie pewnych programistycznych algorytmów, które nie wymagają ingerencji np. doradcy bankowego, aby działać poprawnie. Są precyzyjnie definiowane na etapie projektowania, a później wystarczy wpisać w nie pożądane dane, aby móc je wykorzystywać.

Kalkulator kredytowy należy uznać za przydatne narzędzie, dzięki któremu można oszacować pożądane cechy kredytu lub kredytobiorcy. Nie tylko bowiem ratę kredytową jest w stanie obliczyć takie urządzenie.

Rodzaje kalkulatora kredytu gotówkowego

Pod pojęciem kalkulatora kredytu gotówkowego można rozumieć nie tylko program wyliczający wysokość raty kapitałowo-odsetkowej potencjalnego zobowiązania kredytowego. Może być to również kalkulator:

• zdolności kredytowej,

• RRSO kredytu gotówkowego.

Kalkulator zdolności kredytowej przy kredycie gotówkowym odpowie na pytanie, czy klienta stać na kredyt, a jeśli tak – to czy otrzyma zobowiązanie w pożądanej wysokości. Z kolei kalkulator RRSO kredytu gotówkowego oblicza rzeczywistą roczną stopę oprocentowania, odzwierciedlającą pełne koszty kredytowe względem kapitału w skali roku.

Jak działają kalkulatory kredytu gotówkowego?

Klient natrafiający w sieci na kalkulator kredytowy widzi prosty formularz elektroniczny, w którym wpisuje lub wybiera z listy rozwijanej pożądane parametry do obliczeń. Mechanizm kalkulatora, biorąc pod uwagę dane wpisane przez użytkownika, szacuje zdolność kredytową, ratę kredytu gotówkowego czy jego RRSO.

Kalkulator kredytu gotówkowego szybko wyliczy, jaką ratę będziemy płacić w przypadku zaciągnięcia konkretnego kredytu. Trzeba w nim podać jedynie:

• wysokość kredytu gotówkowego,

• okres kredytowania,

• wysokość oprocentowania nominalnego. Po uruchomieniu kalkulatora oczom internauty ukaże się wysokość miesięcznej raty kredytowej. Kalkulator zdolności kredytowej przy kredycie gotówkowym wymaga wpisania takich parametrów, jak:

• okres spłaty kredytu,

• oprocentowanie kredytu,

• typ rat,

•limity na kartach kredytowych,

• raty innych kredytów,

• inne stałe zobowiązania,

• miesięczny dochód gospodarstwa,

• liczba osób w gospodarstwie.

Wynikiem pracy kalkulatora zdolności kredytowej dla kredytu gotówkowego jest suma potencjalnego kredytu, jaką może uzyskać dany kredytobiorca. Prognozuje więc on, o jak wysoki kredyt gotówkowy klient może starać się w banku. Ostatni z kalkulatorów kredytowych – kalkulator RRSO – wymaga podania przez użytkownika parametrów kredytowania:

• kwoty kredytu,

• okresu spłaty,

• oprocentowania kredytu,

• prowizji,

• innych kosztów,

• typu raty.

RRSO kredytu, rzecz jasna, podawana jest w postaci procentowej, w skali roku i odzwierciedla wszystkie koszty, jakie poniesie klient przy zaciąganiu określonego kredytu gotówkowego.

Do czego może przydać się kalkulator kredytowy?

Narzędzie, jakim jest kalkulator kredytu gotówkowego, można wykorzystać przy wielu różnych okazjach. Na pewno przydaje się przy planowaniu domowego budżetu na kolejne miesiące – kiedy nosimy się z zamiarem zaciągnięcia zobowiązania finansowego.

Zamiast samemu obliczać RRSO zobowiązania i porównywać różne oferty kredytów gotówkowych pod tym kątem, można posłużyć się kalkulatorem kredytowym i oszacować w jednej chwili poziom rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania.

Na koniec za pośrednictwem kalkulatora zdolności kredytowej możemy dowiedzieć się, czy w ogóle stać nas na kredyt, a jeśli tak, to jaka powinna być jego wysokość, abyśmy mogli udźwignąć takie zobowiązanie. Kalkulator kredytowy jest narzędziem dostępnym w internecie, pozwalającym na oszacowanie szans na kredyt w banku, maksymalnej zdolności kredytowej oraz RRSO zobowiązania, wraz z wysokością miesięcznej raty kapitałowo-odsetkowej.

Dodaj komentarz