Kalkulator kredytowy to narzędzie, które pozwala w szybki sposób obliczyć raty dowolnego kredytu. Dzięki dostępnym w sieci kalkulatorom wybór odpowiedniego kredytu jest o wiele prostszy. Niezależnie od tego, czy interesuję Cię kredyt gotówkowy, konsolidacyjny, czy hipoteczny, dzięki kalkulatorowi kredytowemu, podjęcie decyzji kredytowej, będzie o wiele prostsze. Czytaj dalej i dowiedz się, jak korzystać z kalkulatorów kredytowych.

Kalkulator kredytów dostępny jest na wielu stronach internetowych traktujących o rynkach finansowych, jak i na stronach samych banków. Pod pojęciem tym można rozumieć program, algorytm czy aplikację obliczającą wysokość rat kredytu, ale nie tylko. Kalkulator kredytowy zawsze bazuje na danych wskazanych przez użytkownika. Dzięki obliczeniom poczynionym przez kalkulator kredytowy online łatwiej możemy dowiedzieć się, jak obciążać będzie nas dany kredyt, czy stać nas na jego zaciągnięcie i jakie są jego ogólne i szczegółowe koszty.

Kalkulator kredytowy i jego rodzaje

Kalkulator kredytowy to nie jeden system obliczający raty kredytów, ale kilka różnych kalkulatorów. Pozwalają one nie tylko na to, aby dowiedzieć się, ile będziemy płacić raty kapitałowo-odsetkowej, ale przekazują o wiele więcej cennych informacji na temat przyszłych kredytów lub nawet pożyczek – wyróżnia się bowiem również kalkulator pożyczki.

Wśród dostępnych w sieci kalkulatorów kredytowych można wymienić:

  • kalkulatory kredytu gotówkowego, w tym: kalkulator rat kredytu gotówkowego, kalkulator zdolności kredytowej, kalkulator RRSO kredytu gotówkowego;
  • kalkulatory kredytu hipotecznego, w tym; kalkulator rat kredytu hipotecznego, kalkulator zdolności kredytowej, kalkulator RRSO kredytu hipotecznego;
  • kalkulator rat kredytu samochodowego,
  • kalkulator kredytu konsolidacyjnego.

Jeśli zaciągana jest zaś pożyczka, kalkulator rat pożyczki czy kalkulator RRSO pożyczki wskażą jej najważniejsze parametry z perspektywy potencjalnego pożyczkobiorcy.

Jak działa kalkulator kredytowy?

W internecie możemy znaleźć liczne kalkulatory kredytowe, czyli nic innego, jak aplikacje, które pozwalają na dokonanie pewnych obliczeń stricte związanych ze sferą finansową, a więc z zaciąganiem kredytów i pożyczek. Kalkulator kredytowy jest łatwy w obsłudze, dlatego nie potrzeba zgoła żadnego doświadczenia w dziedzinie finansów i w korzystaniu z internetu, aby móc z powodzeniem z niego korzystać.

Możemy używać mniej lub bardziej rozbudowanych kalkulatorów kredytowych. te najprostsze opierają się na danych, które klient wybiera przez suwaki lub z listy rozwijanej. Pod uwagę brana jest wysokość zobowiązania i okres jego spłaty. Poprzez określenie tych dwóch zmiennych oraz oprocentowania kalkulator wylicza w mgnieniu oka, ile będą kosztowały potencjalne pożyczka lub kredyt.

Natomiast rozbudowane kalkulatory kredytowe działają w ten sposób, że opierają swoje wyliczenia na wielu parametrach, ale dzięki temu możemy dowiedzieć się orientacyjnie, ile będzie kosztować kredyt, jaka jest nasza zdolność kredytowa itp.

Czy kalkulator zdolności kredytowej jest przydatny?

Czy warto korzystać z kalkulatora kredytowego? Na pewno, jeśli chcemy poznać realne oprocentowanie zobowiązania albo wyliczyć swoją potencjalną zdolność kredytową, zanim jeszcze zaczniemy wypełniać wnioski o kredyt w bankach. Miejmy przy tym na uwadze, że wskazania pokazywane przez kalkulator kredytowy są jedynie orientacyjne, ale nie pewne. O szczegółowe warunki kredytowania, koszty kredytowe i zdolność kredytową należy pytać w konkretnych bankach.

Kalkulatory kredytowe bez wątpienia pomagają nam w porównywaniu ofert kredytów, jakie zgromadziliśmy od różnych banków. Jeśli zaś zaciągana jest pożyczka gotówkowa, kalkulator pokaże jej RRSO i dzięki temu sprawdzimy, czy mamy do czynienia z atrakcyjną ofertą pożyczkową.

Wybór odpowiedniego kredytu lub pożyczki z kalkulatorem online staje się łatwiejszy, ponieważ nie musimy tracić czasu na dokonywanie własnych obliczeń. Jest to szczególnie istotne w przypadku parametru RRSO, który obrazuje wszystkie koszty kredytowania, ale jego wzór jest tak skomplikowany, że jego ręczne obliczenie sprawia wiele trudności.

Dodaj komentarz