Bank prześcigają się w wprowadzaniu udogodnień dla swoich klientów. Ostatnio Citi Bank Handlowy wyprowadził do oferty „kredyt za selfie”. Wykonanie własnego zdjęcia za pomocą telefonu komórkowego ma przyśpieszyć zaciągnięcie kredytu w tej instytucji. Podobne rozwiązania są już stosowane w Banku Pekao SA.

Cała procedura składa się z trzech etapów i może trwać jedynie 30 minut. W celu wzięcia pożyczki czy zawnioskowania o kartę kredytową nie trzeba już udawać się do placówki bankowej, umawiać się na wizytę kuriera, a nawet nie trzeba instalować żadnej dodatkowej aplikacji mobilnej.

Najważniejsze jest posiadanie urządzenia z dostępem do Internetu. Na nim należy wypełnić wniosek o kredyt lub kartę kredytową. Następnie konieczne jest biometryczne potwierdzenie tożsamości. Odbywa się to poprzez wykonanie zdjęcia swojego dowodu osobistego oraz…selfie, czyli zdjęcia swojej twarzy. W ten sposób sprawdzana jest zgodność zdjęcia z dowodu z wykonanym selfie. Na koniec dodatkowo należy dołączyć dokumenty poświadczające wskazany we wniosku dochód oraz jego źródło. Przesyłane są one w formie plików pdf. Wszystkie te czynności można dokonać bez wychodzenia z domu.

Citi Bank Handlowy wprowadza powyższy biometryczny system kredytowy we współpracy z dwoma fintechami. Z ich pomocą dokonywana będzie automatyczna weryfikacja dochodu oraz zdalne potwierdzanie tożsamości. Na razie można korzystać z tej procedury na stronach banku i jedynie do wniosków kredytowych. Już niedługo „kredyt na selfie” ma być dostępny również poprzez strony zewnętrzne i z opcją aplikacji o kartę kredytową.

Citi Bank Handlowy jest drugim bankiem w Polsce, który wykorzystuje wideoweryfikację do korzystania ze swoich usług. Bank Pekao SA poszedł jednak o krok dalej i oferuje swoim klientom możliwość otwierania konta za pomocą selfie-weryfikacji . Także klienci indywidualni i firmowi wykorzystując ten system mogą zaciągać w tej instytucji kredyty. Proces złożenia wniosku jest zbliżony w obydwu bankach. Podobne rozwiązania wdraża Santander Consumer Bank i mBank. W tym wypadku jednak ciągle jest konieczne skontaktowanie się z bankowym doradcą, np. przez wideoczat. Od niedawna również wykonanie selfie w Punkcie Obsługi Pasażera Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie umożliwia szybsze wyrobienie Warszawskiej Karty Miejskiej.

Dodaj komentarz