Zastanawiasz się, jak kupić mieszkanie i jednocześnie skąd pozyskać środki na jego remont lub wykończenie? Czy musisz operować własnymi środkami, czy też istnieje możliwość, aby zaciągnąć kredyt na wykończenie mieszkania? Podpowiadamy, z jakich rozwiązań możesz skorzystać.
Kredyt hipoteczny na remont mieszkania czy pożyczka gotówkowa?
Jeśli nie dysponujesz własnymi środkami, które przeznaczysz na remont lub wykończenie mieszkania, możesz uzyskać wsparcie od banku. Wszystko zależy od tego, jak finansowane będzie Twoje mieszkanie.
Jeśli na kupno mieszkania zaciągasz w banku kredyt hipoteczny, możesz liczyć na to, że zostaną w nim uwzględnione także koszty prac wykończeniowych. Jeśli natomiast korzystasz z własnych środków, możesz ubiegać się o zaciągnięcie pożyczki gotówkowej. Przyjrzyjmy się obu przypadkom.
1. Kredyt hipoteczny
Kredyty hipoteczne charakteryzują się zwykle korzystnym, w porównaniu do innych produktów bankowych, oprocentowaniem i możliwością rozłożenia płatności na wiele lat. W przypadku zaciągania kredytu mieszkaniowego, jego zabezpieczeniem jest najczęściej sama nieruchomość. Jeśli wykańczasz lub remontujesz mieszkanie, wzrasta jego wartość. Ubiegając się o otrzymanie dodatkowych środków na wykończenie mieszkania, bank określi wartość przyszłą nieruchomości, która po wykonaniu prac wykończeniowych będzie wyższa, niż w chwili zaciągania kredytu. Dotyczy to zarówno mieszkań z rynku wtórnego do generalnego remontu, jak i mieszkań z rynku pierwotnego, zakupionych w stanie deweloperskim.
Banki są więc skłonne powiększać kwoty kredytów hipotecznych o koszty wykończenia mieszkań, między innymi dlatego, że biorą pod uwagę wzrost wartości danych lokali, które w przypadku niespłacania rat, mogą wejść w posiadanie banków.
Co zrobić, żeby otrzymać kredyt hipoteczny na wykończenie mieszkania? Przede wszystkim należy przygotować szczegółowy kosztorys, uwzględniający koszty i terminy wykonywanych prac. Po zakończeniu robót w mieszkaniu często konieczne jest udokumentowanie wydatków poniesionych na remont (np. fakturami za dokonane zakupy), a także wizyta pracownika banku, który oceni zgodność projektu z rzeczywistym wyglądem mieszkania. Zdarza się także, że stan mieszkania można udokumentować zdjęciami.
2. Pożyczka gotówkowa
Jeśli planujesz kupno mieszkania za gotówkę i zastanawiasz się, jak pozyskać środki na remont lub wykończenie mieszkania, możesz rozważyć zaciągnięcie pożyczki gotówkowej w banku. Procedura jest zwykle mniej skomplikowana, niż w przypadku kredytów hipotecznych, ponieważ kwoty pożyczek gotówkowych są z reguły dużo niższe, niż kwoty kredytów na mieszkanie. Nie trzeba też przedstawiać dokumentacji po zakończeniu remontu. Nie jest to zwykle produkt przeznaczony wyłącznie dla osób, które planują wykończenie mieszkania, a raczej pożyczka na dowolny cel, która może być oprocentowana wyżej niż kredyt hipoteczny.
Wykończenie mieszkania z własnych środków ? jak się do tego przygotować i na czym zaoszczędzić
Wykończenie mieszkania jest oczywiście możliwe także bez konieczności zawierania umów z bankami. Wymaga to często przedsięwzięcia odpowiednich kroków, aby zaoszczędzić tyle, by wystarczyło na pokrycie kosztów prac remontowych. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek.
- Jeśli planujesz zakup mieszkania, przeanalizuj dokładnie swoje możliwości finansowe. Oszacuj, czy w najbliższym czasie będziesz w stanie odłożyć jeszcze odpowiednią sumę pieniędzy.
- Jeśli udało Ci się zgromadzić pewne oszczędności, sprawdź dokładnie, jakie są kwoty dodatkowych opłat, które należy ponosić przy zakupie mieszkania (np. wysokość taksy notarialnej, otwarcie lub wpis do księgi wieczystej, prowizja dla agencji) i czy zostały uwzględnione w Twoim budżecie. Niezależnie od tego, czy zaciągasz kredyt hipoteczny, czy też nie, musisz przygotować się na poniesienie dodatkowych kosztów ? kredyty hipoteczne pokrywają koszty związane z kupnem mieszkań i ewentualnie prac remontowych, ale nie obejmują pozostałych opłat.
- Oblicz (na tyle, jak dalece to oczywiście możliwe), jaki budżet będzie potrzebny na wykończenie mieszkania. Sprawdź, ile kosztuje sprzęt AGD i RTV, jakie są ceny farb, płytek ceramicznych, mebli, podłóg czy armatury.
- Zastanów się, ile mebli potrzebujesz i czy te, które posiadasz, nadają się do renowacji (może to znacznie obniżyć koszty wykańczania mieszkania).
- Jeśli masz na oku lokal z rynku wtórnego, sprawdź go dokładnie pod kątem instalacji elektrycznych, gazowych czy hydraulicznych. Zwróć uwagę na stan okien, podłóg czy sanitariów.
- Jeśli planujesz kupno mieszkania od dewelopera, dowiedz się, jaki standard wykończenia oferuje ? czy jest to tak zwane wykończenie pod klucz, czy może stan surowy. Pozwoli Ci to oszacować, jakie środki musisz zgromadzić.
- Sprawdź, jakie ceny oferują ekipy remontowe w Twoim mieście, a potem zastanów się, czy część prac jesteś w stanie wykonać samodzielnie. Do prac, które można wykonać bez pomocy firmy remontowej, zalicza się np. zrywanie tapet, skuwanie płytek, malowanie ścian, układanie kafelków czy paneli podłogowych.
- Po stworzeniu wstępnego kosztorysu skonfrontuj końcową sumę z wysokością swoich oszczędności i zastanów się, czy wystarczy Ci środków na nieplanowane wydatki. Zwykle koszt wykończenia mieszkania jest wyższy przynajmniej o kilkanaście procent od pierwotnych obliczeń.
Niezależnie od tego, czy planujesz zaciągnąć kredyt na wykończenie mieszkania, czy też chcesz pokryć koszty remontu z własnej kieszeni, podstawą jest solidne przygotowanie ? analiza własnych oczekiwań i możliwości finansowych, a także przygotowanie jak najbardziej szczegółowego kosztorysu.