Chrzciny to wielkie wydarzenie w życiu każdej rodziny. To znakomita okazja do spotkania się w gronie najbliższych. Tradycja nakazuje, aby goście przynieśli podarki dla nowo ochrzczonego chrześcijanina, najczęściej są to pieniądze. I tu powstaje dylemat – ile pieniędzy daje się na chrzciny? Odpowiedź w tekście poniżej.

Kwestia pierwsza – kim jesteśmy dla ochrzczonego dziecka?

Im bliższa rodzina, tym prezent powinien mieć większą wartość. Najbardziej kosztowny prezent powinni wręczyć rodzice chrzestni dziecka, a w dalszej kolejności dziadkowie. Kwotą bezpieczną będzie 500 zł. Osoby z dalszej rodziny mogą sobie pozwolić na bardziej symboliczne prezenty np. 100 lub 200 zł, a zwłaszcza jeżeli są to uczący się jeszcze studenci.

Prezent a inne koszty

Pieniądze włożone do koperty to tylko jeden z kosztów. Oprócz tego pod uwagę należy wziąć zakup kwiatów, a także odświętnego stroju. Chrzest to okazja, podczas której należy wyglądać odświętnie. Do tych kosztów dolicza się także dojazd na miejsce uroczystości.

Po zsumowaniu wszystkich kwot może się okazać, że mamy do wydania nawet 1000 lub 2000 złotych. Podobnie jest w przypadku innych wydarzeń, komunii, ślubów itd. Nierzadko okazuje się, że takie wydatki przekraczają miesięczny budżet. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie wówczas zaciągnięcie kredytu lub pożyczki online. Takiej, która wiąże się z niskimi kosztami i niewielkim oprocentowaniem. Otrzymanie pieniędzy nie powinno być problemem, podobnie jak spłata takiego zobowiązania.

Gotówka, czy inny prezent?

Najlepszą formą prezentu dla ochrzczonego dziecka jest podarowanie gotówki. Przy małych dzieciach jest bardzo dużo wydatków, pieniędzy nigdy za wiele. Warto też pomyśleć o dołączeniu drobnego upominku, który będzie pamiątką dla malucha w późniejszym wieku. Może to być np. ozdobna ramka na zdjęcia, wyszywany kocyk, lub srebrna łyżeczka.

Zastaw się, a postaw się – czy warto?

Wybór określonej kwoty na prezent nie jest łatwym zadaniem, trzeba mieć także na uwadze, aby nie urazić rodziców dziecka. Zbyt duża kwota mogłaby wprowadzić ich w zakłopotanie. Warto mieć to na uwadze. Zasada -zastaw się, a postaw się? nie zawsze jest dobra.

Kwota pieniędzy a miejsce przyjęcia

Istnieje pewne przekonanie, że większą kwotę pieniędzy daje się w prezencie wtedy, gdy przyjęcie organizowane jest w restauracji. Mniej natomiast, kiedy w domu rodzinnym dziecka. Jest to błędne przekonanie. Przyjęcie organizowane przez rodziców może być również bardzo wystawne i kosztowne. Dlatego nie warto kierować się tym aspektem, wtedy, kiedy zastanawiamy się, ile pieniędzy daje się na chrzciny.

Dodaj komentarz