Ogromna ilość osób w dzisiejszych czasach korzysta z kredytów, pomagają one zakupić wymarzony dom, stać się właścicielami drogiego samochodu, a czasem ratują w sytuacjach bez wyjścia. Każdy kredyt jest ściśle związany z historią kredytową, która czasem pozostawia wiele do życzenia, zapoznaj się z dzisiejszym artykułem i dowiedz się jakie istnieją sposoby i możliwości, aby ją poprawić.

Czym jest historia kredytowa?
Historia kredytowa to wszystkie informacje odnośnie kredytów każdego człowieka, które zostają przechowywane w BIK. System ten posiada dane na temat przeszłych oraz tych bieżących kredytów, a także wiadomość o tym czy były lub są spłacane one w wyznaczanych odgórnie terminach.
BIK zawiera cały ogrom informacji, chociażby tych odnośnie zakupów wykonywanych na raty, debetów na kontach osobistych, a także limitów na kartach kredytowych. Oczywiście, historia kredytowa w BIK może być nienaganna ? jeśli wszystkie kredyty zawsze były spłacane na czas. Jednakże, jeśli w tej kwestii nie zawsze dotrzymywało się wyznaczonych terminów, no cóż, sytuacja mogłaby wyglądać lepiej, nie należy jednak załamywać rąk, gdyż istnieją rozwiązania, które mogą poprawić historię kredytową.
Należy pamiętać, że nikt nie jest w stanie zatrzymać przesyłania danych do BIK, gdyż dzieje się to automatycznie, a informacje tam zawarte aktualizowane są każdego tygodnia, aż do momentu całkowitej spłaty zobowiązania.

Negatywna historia kredytowa jest w stanie zamknąć drogę do otrzymania kolejnego kredytu bankowego, a w tej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest uzyskanie pożyczki od instytucji nie będących bankami. Jest to ściśle związane z faktem, że historia kredytowa oraz zdolność kredytowa to dwa najważniejsze warunki na podstawie których banki wydają decyzje o przyznaniu kredytu bądź odmawiają tej czynności.
Osoby starające się o kredyt mogą samodzielnie skontrolować własną historię kredytową. Jest to niezwykle proste, gdyż należy jedynie wygenerować wniosek do BIK, który jest całkowicie bezpłatny, jeśli nie jest on sporządzany częściej niż raz na pół roku.
Zła historia kredytowa nie może być poprawiona przez osobę do której się odnosi, jedyną instytucją, która posiada zdolność na wprowadzanie wszelkiego rodzaju zmian jest bank. Właśnie w tym kierunku należy skierować swoje przyszłe działania, aby historię kredytową poprawić.

Po pierwsze i najważniejsze należy uiścić wszystkie zobowiązania, które posiadamy na chwilę obecną. Przez uiszczenie wszystkim zalegających zobowiązań rozumie się opłacenie długu widniejącego na karcie kredytowej lub debetu, który wykorzystywany jest przez nas na koncie osobistym, opłacenie kredytu samochodowego czy innego rodzaju zaciągniętych pożyczek. Wszystkie te nieuregulowane zobowiązania wpływają negatywnie na naszą historię kredytową.
Bank tworzy negatywną historię kredytową klientów nawet w sytuacji, kiedy posiada on po prostu karty bądź konta na których istnieje możliwość zapożyczenia pieniędzy z banku (nawet w sytuacji, kiedy nie są one używane). W związku z tym, aby poprawić własną historię kredytową poleca się rezygnację z kart kredytowych oraz debetów na kontach osobistych.

Dopiero w tym momencie można wygenerować prośbę do banku o usunięcie danych, które pogarszają naszą historię kredytową. Działania takie nie dzieją się od ręki, gdyż instytucja banku potrzebuje czasu, który może przeciągnąć się nawet do trzech miesięcy. Usunięcie danych dotyczy jednak tylko i wyłącznie zwłok z tytułu spłaty zobowiązań kredytowych, które nie przekroczyły 60 dni, te dłuższe będą mogły zostać usunięte z BIK dopiero po upływie pięciu lat. Oczywiście, również w sytuacji odczekania pięciu lat, proces ten będzie trwał odpowiednio długo.
Kolejną z opcji odnośnie poprawienia zdolności kredytowej jest wynajęcie specjalnej firmy zajmującej się oddłużaniem. Specyfiką działania tego rodzaju firm jest wykonywanie wszystkim niezbędnych działań odnośnie poprawienia zdolności kredytowej indywidualnych klientów. Oczywiście pobierają oni opłaty za takie same czynności, które może wykonać potencjalny kredytobiorca na własną rękę, a pieniądze, które zostałyby wydane na uiszczenie należności dla tych firm mnogą zostać również dobrze spożytkowane na poprawienie własnej historii kredytowej.

Nikt nie będzie jednak ukrywał, że historia kredytowa każdego człowieka jest zależna tylko i wyłącznie od osoby jej dotyczącej, gdyż aby uniknąć sytuacji, kiedy należy ją poprawiać, warto po prostu regularnie spłacać wszystkie zobowiązania oraz zaciągnięte kredyty. Dobra historia kredytowa umożliwia zaciąganie pożyczek oraz kredytów w przyszłości, które jak już wcześniej zaznaczyliśmy mogą okazać się potrzebne w najbardziej niespodziewanym momencie naszego życia.

Dodaj komentarz