Przysłowiowe cztery kąty to najważniejszy aspekt budowania rodziny i poczucia bezpieczeństwa ogniska domowego. Jednakże, inwestycja w mieszkanie to dla wielu młodych par wyzwanie nierzadko przekraczające ich możliwości finansowe. Z pomocną dłonią wychodzi rządowy program “Mieszkanie dla młodych”.

O programie
W ramach akcji “Mieszkanie dla młodych“, państwo przy pomocy Banku Gospodarstwa Krajowego, zobowiązuje się zapewnić dofinansowanie do mieszkania, a ściślej rzecz ujmując do wkładu własnego. Akcja ma za zadanie zapewnienie pomocy przy staraniu się o pierwsze własne mieszkanie.

Program został wdrożony od stycznia 2014 roku i do dziś, w ramach tej akcji, deweloperzy sprzedali ponad 21 tysięcy mieszkań. Zdecydowanie, najczęściej wybieranymi lokalami przez młodych ludzi, którzy korzystali z programu MdM, były mieszkania liczące trzy pokoje i ok. 53 mkw. “Mieszkanie dla młodych” obejmuje również dofinansowanie do zakupu domów jednorodzinnych.

Bank Gospodarstwa Krajowego na dopłaty przyznał łącznie sumę 500 milionów złotych. Według analityków BGK, zaowocuje to wpływem do gospodarki ok. pięciu miliardów złotych. W tym roku, wpłynęło już 11 tysięcy 673 wniosków o dofinansowanie. Zapotrzebowanie na dofinansowanie do mieszkania rośnie. Przez cały rok 2014, wpłynęło bowiem ok. 12 tysięcy wniosków, to niewiele więcej niż tegoroczna liczba, przy czym warto zaznaczyć, że jest dopiero półrocze. Wraz ze wzmożonym zapotrzebowaniem, został uaktualniony program. W marcu przyjęto nowelizację, dzięki której wzrośnie stopień dofinansowania dla osób i rodzin z dziećmi.

Kto może skorzystać?
“Mieszkanie dla młodych” to akcja, która z zamierzenia ma wspierać osoby, które starają się o swoje pierwsze mieszkanie. Zatem, podstawowym warunkiem, jaki kandydaci do dofinansowania muszą spełnić jest nie posiadanie innego mieszkania. Kolejnym wymaganiem jest wiek. Osoba starająca się o wsparcie w ramach tej akcji, nie może mieć ukończonych trzydziestu pięciu lat. W przypadku małżeństw, decyduje wiek młodszego współmałżonka.
Program dofinansowania określa ściśle metraż kupowanego lokalu, jaki nie może zostać przekroczony, by dofinansowanie mogło wejść w życie. W przypadku lokali mieszkalnych jest to powierzchnia nieprzekraczająca 75 mkw, w przypadku domu jednorodzinnego – 100 mkw. Jeżeli w programie udział bierze małżeństwo z trójką dzieci, metraż ten może być większy. W przypadku lokalu mieszkalnego do 85 mkw i do 110 mk2 w przypadku domu jednorodzinnego.

Jak można się ubiegać o dofinansowanie?
Kandydaci, którzy pragną skorzystać z dofinansowania w ramach akcji “Mieszkanie dla młodych”, powinni złożyć wniosek o przyznanie dofinansowania wkładu własnego wraz z wnioskiem o przyznanie kredytu w dowolnie wybranym banku, z listy tych, które przystąpiły do współpracy w ramach programu. Należy również dołączyć oświadczenie potwierdzające podstawowy warunek uzyskania dofinansowania, a więc zapewnienie o nieposiadaniu na własność mieszkania lub domu jednorodzinnego. Jeżeli kandydaci korzystają z lokalu mieszkalnego na zasadzie najmu lub mają mieszkanie lokatorskie spółdzielcze, muszą dostarczyć również zobowiązanie o zwolnieniu tegoż lokalu w terminie do sześciu miesięcy od momentu nabycia na własność nowego mieszkania w ramach akcji MdM. Niezbędne będzie również zapewnienie, że kupowane mieszkanie będzie służyć kupującym w ramach zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych.

Wysokość dofinansowania
Osoby samotne lub bezdzietne małżeństwa mogą liczyć na dofinansowanie wynoszące 10% wkładu własnego, 15% przysługuje małżeństwom lub osobom wychowującym co najmniej jedno dziecko. Dodatkowo, jeżeli trzecie dziecko urodzi się już po nabyciu lokalu mieszkalnego, ale nie dłużej niż do 5 lat, można ubiegać się o 5% na wcześniejszą spłatę części kapitału kredytu.

Program “Mieszkanie dla młodych” to akcja, która dla wielu młodych ludzi, starających się o swoje pierwsze mieszkanie, może okazać się jedyną możliwością na spełnienie tego marzenia. Warto dokładnie zapoznać się ze szczegółami programu i złożyć wniosek.

Dodaj komentarz