Definicja zadłużenia może być różnie interpretowana, chociażby dlatego, że zadłużona jest każda osoba, która spłaca jakiekolwiek zobowiązanie. Czasami jednak zdarza się sytuacja, w której ciężar miesięcznych rat staje się trudny do uniesienia, a kredytobiorca zaczyna mieć problemy ze spłatą zobowiązań.

W tej sytuacji zadłużenie przybiera zupełnie inną formę, a rozwiązanie problemu nie jest łatwe. Co na to rynek finansowy? Najlepszą ofertą wydają się być pożyczki dla zadłużonych.

POŻYCZKA DLA ZADŁUŻONYCH, CZYLI DLA KOGO?

Pożyczki dla zadłużonych, zwane także oddłużeniowymi, to tylko jeden z wielu produktów, oferowanych przez rynek finansowy. Najprościej mówiąc – są one adresowane do wszystkich osób, które mają problemy ze spłatą bieżących zobowiązań. Problemom tym najczęściej towarzyszy negatywna historia w Biurze Informacji Kredytowej, a nierzadko również egzekucja komornicza. Wszystko to sprawia, że uzyskanie kolejnego kredytu w zasadzie graniczy z cudem.

CO NA TO BANKI?

W ofercie większości banków, działających na rynku polskim, znajdują się kredyty konsolidacyjne, czyli przeznaczone na spłatę bieżących zobowiązań. Czy takie rozwiązanie jest korzystne dla osoby zadłużonej? I tak, i nie. Trzeba jasno stwierdzić, że ze względu na negatywną historię kredytową, osoby takie mają mocno ograniczony dostęp do kolejnych kredytów. Konsolidacja zobowiązań jest możliwa właściwie tylko wtedy, gdy kredytobiorca będzie dysponował konkretnym przedmiotem zastawu, np. w postaci nieruchomości lub gdy umowa kredytu będzie dotyczyła więcej osób, przy czym współkredytobiorca będzie w stanie wykazać absolutnie nienaganną historię kredytową.

CZY POŻYCZKA POZABANKOWA TO DOBRE ROZWIĄZANIE?

W momencie, gdy bank odmówi udzielenia kredytu, warto zainteresować się ofertą firm pozabankowych, czyli tzw. parabanków. Bardzo często możemy spotkać się z hasłami reklamowymi, mówiącymi o udzielaniu pożyczek dla zadłużonych bez BIK-u. Można zatem wnioskować, że takie wsparcie może otrzymać każdy. Nie jest to jednak prawda. Zdecydowana większość firm pożyczkowych również weryfikuje wiarygodność kredytową swoich Klientów, jednak warto pamiętać o tym, że firmy te nie działają w ramach przepisów narzuconych przez KNF, zatem szansa na uzyskanie pożyczki oddłużeniowej, nawet w przypadku negatywnej historii w BIK-u, jest znacznie większa niż ma to miejsce w przypadku kredytu bankowego. Z reguły osoba taka musi wykazać zarobki, których wysokość wystarczy na pokrycie miesięcznej raty (wymogi są ustalane indywidualnie przez każdą z firm pożyczkowych). Minusy? Największym jest stosunkowo wysoki koszt całkowity pożyczki, jednak w przypadku braku innej możliwości, a tak najczęściej jest w przypadku osób zadłużonych, warto skorzystać z takiej oferty.

Dodaj komentarz