Skąd wziąć pieniądze? Kiedy pensji nie wystarcza na nagłe i nieprzewidziane wydatki można ratować się na wiele sposobów. Najlepiej, jeśli finansowym wsparciem może służyć rodzina. Jeśli to nie jest możliwe, pozostaje skorzystać z kredytów gotówkowych. Co trzeba wiedzieć, zanim się podpisze umowę?

Pewne wydarzenia w życiu ciężko przewidzieć i często się zdarza, że po kredyt gotówkowy muszą sięgnąć osoby, które zarzekały się, że nigdy tego nie zrobią. Dlatego lepiej nigdy nie mów nigdy. A jeśli musisz wziąć kredyt, upewnij się, że wiesz wszystko na temat jego warunków i umowy, którą podpiszesz.

Pożyczka to nie kredyt

Pożyczki może udzielić każdy: zarówno osoba fizyczna, jak i instytucja. Ich udzielanie reguluje Kodeks Cywilny. Z kolei wszelkie kwestie związane z kredytami reguluje prawo bankowe, ponieważ kredytów może udzielać jedynie bank. Robi to z zasobów, które nie są jego własnością – pochodzą ze środków wniesionych przez posiadaczy lokat i depozytów bankowych. To, co łączy kredyty i pożyczki do 255 550 złotych, to że podlegają ustawie o kredycie konsumenckim. W praktyce wzięcie kredytu obarczone jest większą ilością formalności. Umowy, kalkulacje, podpisy, parafki – to ma zabezpieczyć obie strony, dlatego dla wielu osób jest to argument, żeby sięgać właśnie po kredyt gotówkowy, a nie pożyczkę.

RRSO – znaj ten skrót

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania to inaczej całkowity koszt kredytu. Wyraża się go w procentach. Uwzględnia nie tylko oprocentowanie, które na reklamach wydaje się często bardzo atrakcyjne, ale też inne koszty kredytu, które potrafią wynosić nawet kilka razy więcej niż odsetki. Składają się na nie m.in. prowizje, opłaty za rozpatrzenie wniosku czy koszty ubezpieczenia. Banki zawsze i obowiązkowo informują o RRSO, ale ponieważ nie jest to zbyt atrakcyjna informacja, raczej jej nie eksponują. Za to w interesie klienta jest właśnie o tę informację pytać od razu!

Lektura obowiązkowa: umowa

Nieważne na jaką kwotę bierzesz kredyt gotówkowy. Umowę i/lub regulamin trzeba przeczytać zawsze. Sprawdź, czy nie ma w nim zapisów, które mogłyby ci się wydać niepokojące. Zweryfikuj jakie są kary za nieterminową spłatę lub jakie są warunki dotyczące spłaty przed czasem. Wiedza na temat podpisywanej umowy i jej zapisów to podstawa.

Możesz negocjować

Mało kto o tym wie, ale w większości przypadków przy kredycie, nawet gotówkowym, można negocjować. Sprawdź kilka ofert i zapytaj o zniżki dla stałych klientów, za wykupienie ubezpieczenia lub założenie konta. Często oferty łączone pozwalają zaoszczędzić nawet kilka procent w skali roku, co przy większych kredytach jest już przyjemnie odczuwalne.

Dodaj komentarz